"Gra o tron" sezon 7. Jon czy Daenerys - komu należy się Żelazny Tron? [ANALIZA SUKCESJI]

Jon czy Daenerys — komu należy się Żelazny Tron? Kto ma pierwszeństwo do objęcia korony Siedmiu Królestw? To pytanie zadaje sobie niejeden fan serialu "Gra o tron". Sprawdź, jak obecnie wygląda linia sukcesji w "Grze o tron", gdy na jaw wyszło, że Jon Snow jest wnukiem Szalonego króla Aerysa II.

Multimedia

Rok temu, w finale 6. sezonu "Gry o tron" twórcy potwierdzili słuszność jednej z najbardziej zaskakujących fanowskich teorii dotyczących pochodzenia Jona Snowa. Wydarzenie spod Wieży Radości przedstawione w odcinku nie pozostawiało już żadnych wątpliwości, że domniemany bękart Neda Starka jest tak naprawdę synem Lyanny Stark i Rhaegara Targaryena. Co ostrożniejsi fani "Gry o tron" woleli jednak poczekać na oficjalne potwierdzenie stacji, które pojawiło się na blogu HBO niedługo po emisji finału 6. sezonu serialu "Gra o tron".

Do emisji 5. odcinka 7. sezonu "Gry o tron" było więc pewne, że Jonie Snow płynie smocza krew i może ubiegać się o koronę Siedmiu Królestw, ale przeszkodą dla wielu miłośników serialu, był fakt, że Snow, nawet jeśli jest Targaryenem, to z nieprawego łoża. 5. odcinek najnowszego sezonu dostarczył jednak sensacyjnej informacji w tej kwestii. -Maynard pisze, że unieważnił związek księcia Rhaegara, którego od razu potajemnie ożenił w podczas ceremonii w Dorne - słyszymy z ust Gilly, która przebywa z Samem w Cytadeli. Znaczenie tego zdania jest kluczowe, ponieważ w jasny sposób sugeruje, że Targaryen poślubił Lyannę Stark, co oznacza, że Jon nie jest już bękartem, a prawowitym dziedzicem Żelaznego Tronu.

Odcinek 6. Złoty medal za rzut oszczepem i dyskwalifikacja za brak logiki [KOMENTARZ] Zobacz więcej

Komu należy się w takim razie Żelazny Tron? Jon czy Daenerys? Kto ma pierwszeństwo do objęcia korony Siedmiu Królestw? Linię sukcesji Targaryenów można zobrazować na przykładzie brytyjskiej rodziny królewskiej.

Następcą brytyjskiego tronu jest najstarszy syn królowej Elżbiety - Karol. Drugi w kolejce do tronu jest starszy syn Karola z małżeństwa z księżną Dianą - William, następnie jego syn książę George i córka księżniczka Charlotte. Młodszy syn księcia Karola i księżnej Diany - Harry jest piąty w kolejce do brytyjskiego tronu. Szósty w kolejności do tronu jest drugi syn królowej Elżbiety II, książę Yorku, Andrzej.

Po śmierci Aerysa II prawowitym następcą tronu był jego najstarszy syn — Rhaegar. Jego dzieci ze związku z Elią Martell (Rhaenys, jak i Aegon) nigdy nie pojawiły się w serialu, można więc domniemywać, że oboje nie żyją. Jedynym żyjącym potomkiem Rhaegara, a zarazem wnukiem Szalonego króla Aerysa II jest więc Jon Snow i to on jest spadkobiercą dynastii, posiadającym znacznie silniejsze roszczenie do tronu od swojej ciotki – Daenerys (córki Szalonego Króla). Dlaczego? Ponieważ tron należy się w pierwszej kolejności najbliższemu męskiemu potomkowi.

Ojciec Jona nigdy nie był królem

Czy ten fakt komplikuje w jakiś sposób sprawę Jonowi? Raczej nie. Wystarczy tylko spojrzeć na sytuację dzisiejszej Anglii pod panowaniem Królowej Elżbiety II. Prawowitym następcą tronu jest książę Karol. Gdyby jednak coś mu się stało (przedwczesna śmierć) koronę i tak przejmuje po babce jego syn — książę William, nawet jeśli Karol nie dożyje koronacji. W sukcesji pierwszeństwo zawsze mają bowiem pierworodni (w linii prostej), jeśli ci nie żyją bądź zrzekają się praw, dopiero wtedy o tron ubiegać może się rodzeństwo następcy (zasada primogenitury).

Spotkanie na szczycie w Królewskiej Przystani w finale 7. sezonu! [ZWIASTUN]Zobacz więcej

Warto jednak zaznaczyć, że przejęcie władzy przez Cersei stworzyło precedens, który może posłużyć Daenerys w walce o Żelazny Tron. Na chwilę obecną Jon Snow nie wie jednak, że jest prawowitym dziedzicem Siedmiu Królestw, nie wiemy również, jak zachowa się, kiedy poznania prawdę o swoim pochodzeniu. W grę wchodzi zacięta walka o koronę, zrzeknięcie się praw, a nawet małżeństwo ze swoją ciotką Daenerys. Jak będzie? Czas pokaże.

Zobacz galerię

Tomasz Knapik czyta "Grę o tron":

SPRAWDŹ WYDANIE SPECJALNE SERWISU TELEMAGAZYN.PL POŚWIĘCONE 7. SEZONOWI "GRY O TRON"!

Komentarze

Skomentuj
  • Ra (gość)

    W powieści Aegon jest synem księcia Rhaegara i Elii Martel zanim lannisterowie splądrowali królewską przystań Jon z Gniazda Gryfów podmienił kaięcia Aegona na syna murarza i tak uciekli do wolnych miast. Książę Rhaegar jeszcze przed rebellią Roberta ożenił się z Lyanną i spłodził Jona. Oczywiście najlepszy przyjaciel księcia Jon z Campbell nie miał o tym pojęcia, dlatego gdyby Aegon był w serialu prawdopodobnie rywalizowałby z Dany o koronę lub ożeniłby się z nią. A Jon siedziałby w winterfell i by nie wiedział zę tak naprawdę jest Targaryenem

    02.09.2017 12:48
  • Ra (gość)

    7 sezon nieźle namieszał, informuje że Lyanna urodziła Rhaegarowi syna Aegona Targaryena (tego co wraz ze Złota Kompanią wrócił do Westeros w powieści, gdy Daenerys była w Meereenie). Z poprzednich sezowów wiemy że Złota Kompania zerwała kontrakt z Myr i udała się do Volantis. Inna sprawa jak Aegon Targaryen (Młody Gryf z powieści) (prawdopodobnie syn Lyanny a nie Elii Martell) trafił do Złotej Kompani, no chyba że Góra oszukała Lannisterów i innych i pozwolił usiec synowi Elii. A może Lyanna Stark urodziła bliźniaki Jona (z cechami charakterystycznymi dla rodu Starka) i Aegona (z cechami charakterystycznymi dla rodu Targaryenów) i Edd postanowił ich rozdzielić albo rzeczywiście Jon jest bękartem Edda.

    30.08.2017 15:49

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×