"Greta". BBC tworzy serial dokumentalny z Gretą Thunberg w roli głównej. Zdjęcia powstają w Polsce?

Greta Thunberg, nastoletnia aktywistka ze Szwecji, będzie główną bohaterką nowego serialu dokumentalnego BBC. Część zdjęć prawdopodobnie powstanie w Polsce, a dokładniej - na Śląsku.

Multimedia

Greta Thunberg w serialu BBC

Telewizja BBC stworzy serial dokumentalny o klimacie z Gretą Thunberg, nastoletnią aktywistką ze Szwecji w roli głównej. Bardzo możliwe, że zobaczymy w nim między innymi województwo śląskie. Niedawno bowiem, Greta, wraz z ekipą telewizyjną BBC, odwiedziła Śląsk, gdzie spotkała się z górnikami i odwiedziła m.in. zabytkową kopalnię Guido w Zabrzu.

Pierwsza lokalna produkcja brytyjskiego nadawcy realizowana w Polsce! O czym będzie?Zobacz więcej

Nastoletnia aktywistka klimatyczna określana jest jako "współczesna ikona". Telewizja BBC, czyli główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, ma towarzyszyć jej na drodze walki o ochronę klimatu i poprawę warunków bytowania na Ziemi. W trakcie podróży - jak zapowiada BBC - Greta będzie spotykała się z innymi aktywistami, lecz także z politykami, mężami stanu, naukowcami i przedsiębiorcami. Wraz z nimi będzie zastanawiała się nad sposobami niwelowania zgubnych skutków zmian klimatycznych.

Wielce prawdopodobnie, że w serialu przedstawione zostanie między innymi województwo śląskie. To wyjaśniałoby dlaczego Greta odwiedziła niedawno Śląskiem z ekipą telewizyjną. - A i owszem, spotkaliśmy się z Gretą Thunberg na kopalni Makoszowy, a potem byliśmy na kopalni Guido wraz z ekipą telewizyjną BBC, aby Greta zobaczyła choć namiastkę dołu kopalni - napisał na Facebooku Jerzy Hubka, górnik. Dalej pisał:

Przekazaliśmy jej, że górnicy nie boją się zmian i przeobrażeń, wszak pod warunkiem, że rozmawia się z nimi uczciwie i prowadzi rzetelny dialog i wypracowuje konkretny kompromis. Podkreśliliśmy, że kopalnie nie generują dwutlenku węgla CO2 i można je z powodzeniem wyposażyć w nowoczesne technologie z pożytkiem dla środowiska jednocześnie nie tracąc miejsc pracy.

Źródło: STORYFUL/x-news

Spotkanie z Gretą Thunberg nie spodobało się środowiskowi górniczemu, które bardzo krytycznie oceniło działania Jerzego Hubka. Wielu kolegów z branży nazywało go wręcz "zdrajcą". Warto dodać, że wcześniej Greta odwiedzała też inne miejsca w Polsce, między innymi była widziana w pobliżu Elektrowni Bełchatów.

Greta Thunberg - kim jest?

Urodziła się 3 stycznia 2003 w Sztokholmie, jest córką śpiewaczki operowej Maleny Ernman i aktora Svantego Thunberga oraz wnuczką aktora i reżysera Olofa Thunberga. Zaczęła być rozpoznawalna po tym, jak w sierpniu 2018 roku rozpoczęła protest pod budynkiem szwedzkiego parlamentu. Powadziła go przeciwko zmianom klimatu wynikającym z działalności człowieka. Pozornie niewielka akcja przerodziła się w wielkie wydarzenie, a śladem Grety poszła młodzież z wielu krajów na całym świecie. Aktywistka szybko zaczęła być zapraszana na wielkie konferencje klimatyczne, uczestniczyła między innymi w szczycie klimatycznym ONZ organizowanym w Katowicach pod koniec 2018 roku.

Rusza nowy sezon! McGuiness, Flintoff i Harris przebiją własny sukces?Zobacz więcej

- Zdałam sobie sprawę, że nikt nie robi nic w kierunku tego, by walczyć o ochronę klimatu, że nic właściwie w tej kwestii ważnego się nie dzieje. Pomyślałam więc: w takim razie to ja muszę coś zrobić. To był mój moralny obowiązek, zrobić w tej sprawie wszystko, co jestem w stanie - powiedziała w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim", tłumacząc powody swojej decyzji o rozpoczęciu cyklicznego strajku.

We wrześniu 2019 roku, na szczycie ONZ w Nowym Jorku, jej poruszająca mowa znów sprawiła, że o Grecie zaczęto wszędzie mówić i pisać. - Ukradliście mi marzenia i dzieciństwo swoimi pustymi obietnicami - mówiła, łamiącym się głosem, zwracając się do światowych przywódców. Później ruszyła w podróż katamaranem na COP25, gdzie jej mowa była jednak nieco bardziej powściągliwa, a przez to pozytywniej oceniona przez ekspertów. Greta boryka się z różnymi dolegliwościami: zdiagnozowano u niej zespół Aspergera, ADHD, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne oraz mutyzm wybiórczy.

Zobacz galerię

Źródło: RUPTLY/x-news

Komentarze

Skomentuj
  • Perez (gość)

    Żenada

    13.02.2020 19:27
  • Poooooo (gość)

    Smieszne

    13.02.2020 18:01

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×