"Gwiezdne wojny VI Powrót Jedi". Ostateczna rozprawa z Imperium [RECENZJA]

Luke wraz z przyjaciółmi uwalnia Hana Solo i przygotowuje się do zniszczenia nowej Gwiazdy Śmierci.

Multimedia

NASZA OCENA: 8/10

Luke, Leia i wierne roboty R2-D2 oraz C-3PO dostają się do pałacu Jabby, aby uwolnić uwięzionego w karbonicie Hana Solo. Misja okaże się niełatwa, omal nie przypłacą jej życiem… Wkrótce umiera mistrz Yoda, zaś Luke, z ust ducha Obi-Wana, dowiaduje się, że jest bratem-bliźniakiem księżniczki Lei. Sytuacja rebeliantów robi się naprawdę poważna, oto bowiem wychodzi na jaw, że Darth Vader buduje nową, jeszcze groźniejszą, Gwiazdę Śmierci. Czy uda się zniszczyć chroniony niezwykle silnym polem energetycznym obiekt i ostatecznie pokonać Imperium?

Trzecia w kolejności powstawania część gwiezdnej sagi, wyreżyserowana przez przedwcześnie zmarłego walijskiego reżysera Richarda Marquanda (znanego wcześniej tylko ze szpiegowskiego filmu „Igła” z Donaldem Sutherlandem; co ciekawe, na reżyserskim krzesełku miał zasiąść początkowo Steven Spielberg lub… David Lynch!).

Film został oceniony po premierze nieco gorzej od dwóch wcześniejszych (głównym zarzutem była nieco rozwlekła pierwsza część filmu), ale to – nawet biorąc pod uwagę dzisiejsze standardy scenariuszowe i techniczne – kino najwyższych lotów, ze scenami, które przeszły do historii i znane są każdemu fanowi science fiction: mowa o walce nad jamą Sarlacca, przezabawnych sekwencjach z Ewokami (choć wielu fanom te futrzaste stworki wydały się zbyt dziecinne jak na tak poważny film), ataku na drugą Gwiazdę Śmierci czy wreszcie finałowym starciu Luke’a ze swym ojcem. Zamknięto najważniejsze wątki, wspaniale rozegrano sceny kuszenia Luke’a przez Imperatora, wzruszająco pokazano przebudzenie resztek człowieczeństwa w Lordzie Vaderze. To dzieło, które wciąż porusza, bawi i wzrusza, godne polecenia każdemu miłośnikowi dobrego kina.

Film zdobył Oscara za efekty specjalne, był ponadto nominowany w czterech innych kategoriach (muzyka, dźwięk, scenografia i montaż efektów dźwiękowych).

Beata Cielecka

"Gwiezdne wojny VI - Powrót Jedi". Sprawdź datę emisji

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×