"Historia Roja". Andrzej Duda, Doda i gwiazdy na premierze filmu o Żołnierzach Wyklętych [ZDJĘCIA]

Wczoraj w Warszawie odbyła się uroczysta premiera filmu Jerzego Zalewskiego pt. "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać". Zobaczcie, kto pojawił się na premierze!

Multimedia

Wydarzenie uświetnił swoją obecnością Prezydent RP – Andrzej Duda, kombatanci oraz wielu innych znakomitych gości. Po zakończeniu projekcji, twórców nagrodzono owacjami na stojąco. Film pojawi się w kinach w całej Polsce w najbliższy piątek, 4 marca.

Dziękuję za ten film, to jest wielki moment na drodze tworzenia kultury polskiej budowania naszej tożsamości, jej kolejnych elementów, nie dla nas, dla przyszłych pokoleń, bo to jest niezmiernie ważne - mówił Andrzej Duda podczas przemówienia poprzedzającego projekcję "Historii Roja" – Myślę, że ten dzień - 29 lutego - premiery filmu, w przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ta premiera filmu, która odbywa się w Kinotece, ale nie tylko - ona się odbywa w Pałacu Kultury, w pomniku, który Stalin postawił sobie w Warszawie, to jest właśnie wielkie zwycięstwo.

Na czerwonym dywanie pojawili się również inni ważni goście. Wśród nich znaleźli się kombatanci, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński i prezes Telewizji Polskiej – Jacek Kurski. Nie zabrakło również twórców „Historii Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”, w tym Jerzego Zalewskiego – reżysera, autora scenariusza i producenta filmu oraz autora zdjęć – Tomasza Dobrowolskiego. Na czerwonym dywanie pojawili się aktorzy filmu: Krzysztof Zalewski-Brejdygant, Marcin Kwaśny, Piotr Nowak, Sławomir Orzechowski, Karolina Kominek, Magdalena Kuta, Wojciech Żołądkowicz i Robert Moskwa. Wśród innych gości premiery znaleźli się m.in. Dorota „Doda” Rabczewska, Sandra Staniszewska i Michał Koterski. Po zakończeniu projekcji film został nagrodzony owacjami na stojąco.

Wiosna 1945 roku. 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim „Rój”, traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Wraca w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby namierzyć i zlikwidować „wroga władzy ludowej”.

Mieczysław „Rój” Dziemieszkiewicz w 2007 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który objął film Jerzego Zalewskiego Honorowym Patronatem.

Komentarze

Skomentuj
  • Komendant Rój NZW (gość)

    +Pogoda+[*] +Rój+[*]. +Żbik+[*] NSZ/NZW - Bracia Dziemieszkiewiczowie - Bohaterowie Naszej Ojczyzny! Ku Chwale Ojczyzny! Gloria Victis! Mocny film. Byliśmy w Kinie Wisła w Warszawie, wataha 14 osobników. Łapka w górę. Polecam!!!

    03.11.2016 23:31
  • ciekawa (gość)

    film , ogólnie piękny , ale niezrozumiałam dlaczego w ostatniej scenie gdzy pokazywali matce roja , jego ciało , obok niej stal Tomasz Dudek -funkcjonariusz UBP , skoro zabili go chwilę wcześniej .

    29.09.2016 21:37

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×