„Historia Statuy Wolności” w PLANETE+ 4 lipca

Ma 93 metry i waży 229 ton. Od prawie 130 lat jest symbolem Stanów Zjednoczonych. „Historię Statuy Wolności”, Planete+, autorski kanał platformy nc+, pokaże podczas amerykańskiego Dnia Niepodległości w sobotę, 4 lipca, o 22:00.

Multimedia

Statua Wolności, początkowo nazywana „Wolnością opromieniającą świat” powstała w latach 1884–1886 we Francji. Pomnik przedstawia kobietę trzymającą w prawej ręce pochodnię, a w lewej tablice z datą uzyskania przez Stany Zjednoczone niepodległości: JULY IV MDCCLXXVI (4 lipca 1776). Posąg jest prezentem dla Amerykanów od Francuzów i upamiętnia przymierze państw w czasie walki o niepodległość USA. Z okazji Dnia Niepodległości 4 lipca Planete+ pokaże dokument o kulisach powstawania jednego z największych pomników na świecie.

Odkąd w 1886 roku Statua Wolności stanęła na Liberty Island jest symbolem Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych. Twórcy kina z chęcią wykorzystują wizerunek posągu w swoich dziełach. Najczęściej w filmach katastroficznych, gdzie zniszczenie Statuy Wolności podkreśla destrukcję świata. W kinematografii pomnik został zalany falą tsunami („A.I. Sztuczna inteligencja”) ,pozbawiony głowy („Dzień zagłady” i „Projekt: Monster”), całkowicie zamarzł („Pojutrze”), był zburzony przez zmutowane potwory („Godzilla: Ostatnia wojna”) i legł w ruinach po ataku kosmitów („Dzień Niepodległości”). W „Planecie małp” z 1968 roku pokryta piaskiem aż po szyję statua jest elementem postapokaliptycznej wizji. Jednak w kinie nie zawsze symbol Stanów Zjednoczonych ulega zniszczeniu. W czwartej części „Supermana”, Nuclear Man rzuca w kierunku superbohatera posągiem ściągniętym z cokołu. Człowiekowi ze stali udaje się w ostatnich chwili chwycić statuę i jednym ruchem odstawić ją na miejsce. Z kolei twórcy kultowych „Pogromców duchów” wysyłają posągową kobietę na ulice Nowego Jorku, aby walczyła ze złymi mocami. W efekcie, Statua Wolności na stałe zadomowiła się w popkulturze. Jej wizerunek jest wykorzystywany przez pisarzy, twórców komiksów i innych artystów. W 1983 roku znanemu magikowi Davidowi Copperfieldowi udało się nawet sprawić, że 93-metrowy posąg znikł.

Twórcy filmu „Historia Statuy Wolności” odsłonią przed widzami nieznane dotąd fakty z czasów powstawania tego jednego z najbardziej rozpoznawalny symboli amerykańskiej wolności.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×