"Huragan", czyli historia o wewnętrznej sile i godności [RECENZJA]

Uprzedzenia rasowe, ludzka podłość i niedoskonałość systemu prawnego zniszczyła życie niewinnego człowieka.

Multimedia

NASZA OCENA: 10/10

Jest rok 1966. Znakomity czarnoskóry bokser, Rubin "Huragan" Carter, jest u szczytu sławy. Ma pieniądze, dom, kochającą rodzinę. Jednak ma też strasznego przeciwnika - rasizm. Bezpodstawnie oskarżony o potrójne zabójstwo, mimo braku przekonujących dowodów, ląduje w więzieniu z wyrokiem potrójnego dożywocia. Początkowo podejmuje walkę, ale jego wnioski o apelację zostają odrzucone. Załamany, zamyka się w sobie, oddala od żony. Napisana przez niego autobiografia trafia w ręce murzyńskiego chłopca. On zrobi dla "Huragana" więcej niż armia prawników...

Ta poruszająca historia jest niestety prawdziwa. Uprzedzenia rasowe, ludzka podłość i niedoskonałość systemu prawnego zniszczyła życie niewinnego człowieka. Ale to wszystko jest niejako na marginesie tego filmu, w jego centrum jest oczywiście sam bohater ale także historia o wewnętrznej sile i godności. Po pierwszej fali niepowodzeń "Huragan" wyciszył się, zmalał, ale to nie znaczy, że się poddał - jego siła polegała m.in. na zachowaniu godności, na wewnętrznym braku zgody na niesprawiedliwość.

Przygotowując się do tej roli Denzel Washington ponad rok trenował boks, by wszystkie sceny walk wypadły autentycznie. Pierwszy raz film został pokazany podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Nie był jeszcze skończony - brakowało jeszcze listy płac, kolory nie były wyczyszczone. Mimo to został entuzjastycznie przyjęty. Za rolę tytułową Denzela Washingtona wyróżniono Złotym Globem, Srebrnym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie i nominacją do Oscara.

Piotr Radecki

Dramat biograficzny USA 1999, reż. Norman Jewison

"Huragan" w tv - sprawdź datę emisji.

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×