Iga Cembrzyńska urzekała urodą i zachwycała talentem. Po śmierci męża rodzina wyrządziła jej wielką krzywdę

Iga Cembrzyńska przez trzy dekady była jedną z jaśniejszych gwiazd polskiego kina, a przez 45 lat - żoną reżysera Andrzeja Kondratiuka. Po jego śmierci najbliższa rodzina wyrządziła jej wielką krzywdę.

Multimedia

Iga Cembrzyńska wokalistka

Przyszła gwiazda już od dziecka kochała teatr, do którego zabierała ją matka. Ale potem i to przez długie lata, najważniejsza była dla niej muzyka:

Moją miłością był fortepian, śpiewanie przy nim, wymyślanie własnych wokaliz. Śpiew był moją pasją, moim hobby, moim wszystkim - powiedziała w 1998 roku dla "Przekroju".

Podczas studiów na warszawskiej PWST śpiewała z orkiestrą jazzową Eskulap. Na festiwalu piosenki w Opolu zdobyła III nagrodę interpretacją "Intymnego świata" Agnieszki Osieckiej, do którego zaśpiewania zaprosiła ją sama poetka. Kolejną nagrodę otrzymała, również w Opolu, za brawurowo zaśpiewany duet z Bohdanem Łazuką - "Kochaś, który odszedł w siną dal".

Na dużym ekranie debiutowała u wielkiego artysty kina - Wojciecha Jerzego Hasa - w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" w roli księżniczki mauretańskiej Eminy. Rok później było awangardowe "Salto" Tadeusza Konwickiego, a potem nakręcona w Tatrach "Ściana czarownic" Pawła Komorowskiego, kreacja Benity von Henning w "Stawce większej niż życie" i m.in. prostytutka "Lola Fiat 1100" z "Jowity" Janusza Morgensterna.

Gabriela Kownacka i jej walka z chorobą poruszyły całą Polskę. Syn bardzo ją wspierał. Był z nią do końcaZobacz więcej

Iga Cembrzyńska aktorski kameleon

Maciej Dejczer w książce Barbary Rybałowskiej "Iga sama i w duecie" zaznaczył, że Iga Cembrzyńska potrafi odegrać dosłownie wszystko:

Jest typem aktorki, która doświadczając wiele w życiu, mogła w jakiś sposób zmieniać, udoskonalać swój warsztat.(...) Może zagrać wszystko, nawet przysłowiową książkę telefoniczną, i jestem przekonany, że zrobiłaby to bardzo dramatycznie lub śmiesznie, bo ma również duże zdolności komediowe.

Pokazała je m.in. w jednym z najoryginalniejszych polskich filmów, groteskowej parodii znanych produkcji sensacyjnych i opowieści komiksowych - "Hydrozagadce" Andrzeja Kondratiuka, którego poślubiła, a także w "Motodramie" Andrzeja Konica. Aktorka zawsze lubiła wzbogacać swoje emploi, poszerzać pole aktorskich doświadczeń, być jak kameleon.

Mistrzowską umiejętność przemiany pokazała wcielając się w zapijaczoną matkę głównej bohaterki "Krzyku" Barbary Sass. Udowodniła, że jest aktorką stale poszukującą:

Najważniejsze jest, żeby w jakimś momencie nie zachwycić się zanadto sobą. Stale szukać, szukać i jeszcze raz szukać. Nie powielać się i nie powtarzać. I jeśli już stworzy się rolę, która usatysfakcjonowała nas i publiczność, przy następnej podobnej propozycji nie powielać środków wyrazu ("Film", 1984).

Elżbieta Czyżewska była królową polskich komedii. Bajkową karierę zniszczyła polityka i uzależnieniaZobacz więcej

Iga Cembrzyńska śmierć męża

Po 11 latach od "Hydrozagadki" jej aktorska współpraca z mężem reżyserem nabrała znamion stałego cyklu. Po "Gwiezdnym pyle" zrobili razem utrzymane w balladowym tonie "Cztery pory roku", "Big Bang", "Mleczną drogę", "Wrzeciono czasu", "Słoneczny zegar", "Córę marnotrawną" i "Bar pod Młynkiem".

Kiedy Andrzej Kondratiuk zachorował na raka, Iga Cembrzyńska opiekowała się nim z wielkim poświęceniem. Bardzo go kochała:

Nie wyobrażam sobie życia bez niego. On jest dla mnie całym światem. Ja i Andrzej to jedno. Bez niego nie mam po co żyć - mówiła "Super Expressowi".

"Sanatorium miłości". Przypominamy pierwszy ślub w historii programuZobacz więcej

W czerwcu 2016 roku Andrzej Kondratiuk zmarł. To był dla aktorki wielki cios. Po nim przyszedł kolejny - najbliższa rodzina postanowiła ją ubezwłasnowolnić i zamknąć w zakładzie opiekuńczym. Pomógł aktorce, wraz z adwokatem i psychologami, brat Andrzeja, Janusz, także reżyser. Był zdania, że rodzinie zależało na majątku Igi Cembrzyńskiej - mieszkaniu na warszawskiej Ochocie, wiejskiej posiadłości w Gzowie pod Pułtuskiem i odłożonych pieniądzach. W 2019 roku Janusz Kondratiuk zmarł na raka trzustki i wówczas ci sami ludzie ponownie spróbowali szczęścia, jednak aktorka wygrała w sądzie.

W wieku 82 lat zaangażowała się w zorganizowanie pierwszej edycji Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka. Zawsze aktywna, ciekawa świata, wyjątkowa:

W swojej karierze szła trochę pod prąd. Obdarzona zachwycającą urodą, grała interesujące, nietuzinkowe kobiety, zarówno młode i piękne, jak i stare i brzydkie, staruszki, wiedźmy, strachy, kobiety z klasą, ale również kobiety na dnie. Taką siebie wymyśliła i w kreowaniu takiego wizerunku była konsekwentna - napisała w swojej książce "Mój intymny świat - Iga Cembrzyńska w rozmowie z Magdaleną Adaszewską" jej autorka.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Barbara (gość)

    Piękna postać,ludzie to hieny!

    03.05.2022 20:36

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×