"Iluzja 2". Pełen gaz od pierwszych sekund [RECENZJA]

Jon M. Chu, reżyser „Iluzji 2”, na swoim koncie ma takie filmy jak m.in. dwie części cyklu „Step Up”, „G.I. Joe: Odwet 3D” czy dokumentalne obrazy o Justinie Bieberze. To pokazuje krąg zainteresowań urodzonego w Palo Alto twórcy, który za pośrednictwem „Iluzji 2” mógł dać upust swojej fascynacji popkulturą i chęci robienia kina akcji z rozmachem.

Multimedia

CZYTAJ TAKŻE:

"ILUZJA 2". ŚWIAT CHCE ZOSTAĆ OSZUKANY, CZYLI JAK STWORZYĆ ILUZJĘ
DANIEL RADCLIFFE ZAGRA W DRUGIEJ CZĘŚCI FILMU "ILUZJA"

Znani z poprzedniej części Jeźdźcy powracają i chociaż nie ma wśród nich bohaterki kreowanej przez piękną Islę Fisher, to damski pierwiastek do całości dodaje – równie atrakcyjna – Lizzy Caplan. Tym razem grupa iluzjonistów będzie musiała zmierzyć się nie tylko z FBI, ale także nowymi i dawnymi wrogami oraz... własnym ego. Chęć bycia liderem to zawsze powód konfliktów, tym bardziej jeżeli dotyczy tak charyzmatycznych osób.

„Iluzja 2” to tak naprawdę mieszanka kina akcji z komedią. Reżyser nawet na minutę nie pozwala swoim aktorom na wciśnięcie hamulca, dlatego fabuła pędzi jak oszalała. Nie ma miejsca na nudę, za to są efekty specjalne, doskonała obsada i mnóstwo humoru. Za ten ostatni składnik odpowiada – będąca odkryciem tego filmu – Lizzy Caplan. Jako Lula sprawdziła się doskonale: jest w niej zadziorność, pazur, ironia, ale także doza delikatności i przede wszystkim seksapil.

Patrząc na „Iluzję 2” doskonale widać, że autorzy działają według praw typowych dla filmowych kontynuacji, czyli ma być mocniej, więcej i jeszcze bardziej efektownie. Dzięki temu otrzymujemy podwojonego Woody'ego Harrelsona, całą paletę efektów specjalnych, szalonego Daniela Radcliffe'a i akcję. Dużo akcji. Jeszcze więcej akcji!

Oczywiście, można narzekać, że scenariusz – szczególnie w przypadku charakterystyki niektórych postaci – jest oparty na schematach, jak chociażby u bohatera kreowanego przez wcześniej wspomnianego Radcliffe'a. Jest szalony, chce rządzić światem, a przy okazji również się zemścić. Motyw stary jak świat i wymęczony już przez wielu aktorów, ale o dziwo w tym przypadku wszelakie klisze nie przeszkadzają. Można nawet odnieść wrażenie, że twórcy bawią się nimi, przy jednoczesnym naśmiewaniu, wszak ich Jeźdźcy też działają zawsze w podobny sposób, a i tak zaskakują.

„Iluzja 2” jest jak udany występ magika: bawi i budzi zainteresowanie. Doskonała odskocznia od rzeczywistości i nie mam nic przeciwko, żeby kino rozrywkowe wyglądało właśnie w ten sposób. Do tego całość jest wybornie obsadzona i jeszcze lepiej nakręcona. Pełen gaz od pierwszych sekund. Fani pierwszej „Iluzji” na pewno będą zachwyceni. Sprawdzone i potwierdzone.

Ocena: 7/10

Krzysztof Połaski
krzysztof.polaski@telemagazyn.pl

"ILUZJA 2" SWOJĄ PREMIERĘ MIAŁA 8 LIPCA 2016 ROKU

reżyseria: John M. Chu
produkcja: USA
obsada: Mark Ruffalo, Woody Harrelson, Jesse Eisenberg, Dave Franco, Daniel Radcliffe, Michael Caine, Lizzy Caplan

Zobacz galerię

Recenzja została pierwotnie opublikowana 8 lipca 2016 roku.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×