"Incepcja". Olśniewająca techniczną wirtuozerią niezwykła podróż w głąb ludzkiego snu [RECENZJA]

Dom Cobb wykrada informacje z umysłów śpiących ludzi. Pewnego dnia bogaty japoński biznesmen chce, by Cobb przeprowadził incepcję _ zaszczepił w umyśle śniącego człowieka nową ideę.

Multimedia

NASZA OCENA: 8/10

Cobb (Leonardo DiCaprio) jest złodziejem. Złodziejem niezwykłym: kradnie ludziom ich wspomnienia. A dokładniej - szczegóły techniczne, które zostały utrwalone w ich pamięci. Aby tego dokonać, włamuje się do ludzkich mózgów, buszuje w nich, zabiera to, czego potrzebuje, i znika. Cobb i jego ekipa są mistrzami w swoim fachu, czyli nowoczesnym szpiegostwie przemysłowym. Ale teraz mają zadanie niezwykłe i jak dotąd jedynie teoretycznie wykonalne: muszą nie ukraść, a zostawić coś w pamięci swej ofiary. To pewien pomysł, ukryty tak głęboko, że kiedy się ujawni, ofiara potraktuje jak swój własny. I oczywiście wprowadzi go w życie. A o to właśnie chodzi zleceniodawcy. Ale nikt nie spodziewa się, że ta perfekcyjna, co do sekundy zaplanowana operacja, może się załamać - za sprawą samego Cobba. I tylko on może ją uratować.

Christopher Nolan należy do czołówki najbardziej niezwykłych reżyserów hollywoodzkich. Wśród jego hitów zwraca uwagę zrobiony niejako w międzyczasie (i mimo wszystko niedoceniony) "Prestiż" (2006). To rozgrywająca się na przełomie XIX i XX wieku opowieść o śmiertelnie niebezpiecznym pojedynku dwóch mistrzów magii przyciągających na swe spektakle tłumy ludzi. Historia balansuje między realizmem a swoistą mistyką ówczesnych odkryć naukowych, przy okazji wykorzystując legendę wielkiego wynalazcy i tragicznego geniusza Nikoli Tesli. To była, jak się okazało, wprawka do "Incepcji" oszałamiającej swymi pomysłami i wartymi aż czterech Oscarów efektami specjalnymi. Jednak w tym ostatnim filmie Nolan choć w imponujący sposób zagina przestrzeń i bez przeszkód buszuje w ludzkich umysłach, nie potrafi utrzymać równowagi między napięciem a komplikacją scenariusza. W pewnym momencie nawet najbardziej skoncentrowani i uważni widzowie zaczynają się gubić: to już nie jest tylko pudełko w pudełku, ale pudełko w pudełku w pudełku, a nawet jeszcze jedno pudełko więcej. Jeśli dodać do tego nielinearny (przynajmniej częściowo) rozwój akcji, powstaje naprawdę niezły pasztet. Oczywiście, wszystko da się opanować i zrozumieć, ale czy wszystkich widzów na to stać?

Piotr Radecki

Amer.-ang. film thriller s.f. 2010, reż. Christopher Nolan

"Incepcja". Sprawdź datę emisji w telewizji

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Domki nad morzem Balfala (gość)

    W mojej ocenie film, choć porusza kwestie niejednokrotnie podnoszone w sztuce (nie tylko filmowej) jest dziełem bardzo błyskotliwym, zmuszającym do przemyśleń, takim po obejrzeniu którego, wracamy myślą do tematów poruszonych przez reżysera, jeszcze przez długi czas. Genialna muzyka Hansa Zimmera to wisienka na torcie. Rewelacja.

    19.10.2015 19:09

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×