"Iwan Groźny z Treblinki". Netflix odpowiada na apel premiera Mateusza Morawieckiego! Będą zmiany w serialu!

Dokument Netflixa "Iwan Groźny z Treblinki" wywołał ogromne poruszenie. Na rażące błędy w produkcji zwracało już uwagę Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz sam premier Mateusz Morawiecki. Netflix przez kilka dni uchylał się od konkretnej odpowiedzi, ale w końcu zapadła decyzja w sprawie serialu "Iwan Groźny z Treblinki". Będą zmiany!

Multimedia

"Iwan Groźny z Treblinki" (ang. "The Devil Next Door") to miniserial dokumentalny Netflixa przedstawiający historię Iwana Demaniuka, który w czasie II wojny światowej był strażnikiem w niemieckich obozach śmierci. Dokument wywołał ogromne poruszenie w sieci, wszystko za sprawą rażących błędów m.in. użycia nieprawidłowych map, które pozbawiają serial kontekstu. Po interwencji Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz premiera Mateusza Morawieckiego, Netflix zaczął pilnie przyglądać się tej sprawie.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i premier Morawiecki reagują w sprawie serialu Netflix! O co chodzi?Zobacz więcej

W czwartek (14.11) na Twitterze platformy Netflix pojawiła się odpowiedz na apel premiera Mateusza Morawieckiego:

Wspieramy twórców serialu »The Devil Next Door« (Iwan Groźny z Treblinki), którzy wykonali istotną pracę oraz badania. Chcąc zapewnić naszym użytkownikom więcej informacji na ważne tematy przedstawione w tym serialu dokumentalnym i uniknąć nieporozumień, w ciągu najbliższych dni dodamy teksty do niektórych przedstawionych w nim map – czytamy w oświadczeniu. Pomoże to wyjaśnić, że obozy zagłady i obozy koncentracyjne zostały zbudowane i były prowadzone przez niemiecki reżim nazistowski, który napadł na Polskę i okupował ją w latach 1939-1945 – dodaje Netflix.

Skandal wokół dokumentu "Iwan Groźny z Treblinki" sprawił, że widzowie zaczęli uważniej przyglądać się ofercie amerykańskiego serwisu streamingowego. W sieci pojawiły się już informacje o podobnych błędach w innych produkcjach historycznych dostępnych na Netfliksie. Przekłamujące mapy można znaleźć m.in. w serialach: "W kręgu zła: Ludzie Hitlera" oraz "Księgowy z Auschwitz".

O serialu "Iwan Groźny z Treblinki"

Iwan Groźny z Treblinki Prawdziwa historia Iwana Demianiuka, Amerykanina pochodzenia ukraińskiego, emerytowanego pracownika firmy motoryzacyjnej, który wraz z rodziną wiedzie spokojne życie na przedmieściach Cleveland w stanie Ohio w latach 80. XX wieku. Kiedy grupa osób ocalałych z Holocaustu rozpoznaje Demianiuka na zdjęciu jako „Iwana Groźnego” — słynącego z okrucieństwa strażnika z nazistowskiego obozu śmierci, w którym podczas II wojny światowej torturowano i zabito prawie milion żydowskich więźniów — po jego amerykańskim śnie zostaje tylko wspomnienie. Demianiuk zostaje poddany ekstradycji do Izraela, by stanąć przed sądem za zbrodnie przeciwko ludzkości. Cały Izrael śledzi relacje medialne z głośnego procesu toczącego się w Jerozolimie; opinia publiczna jest zarazem wstrząśnięta i zafascynowana „procesem stulecia”. Sprawa, która ujawnia sekrety skryte w mrocznych zakamarkach pamięci, zamienia się w wyścig z czasem — zarówno dla oskarżonego, jak i jego domniemanych ofiar.

Komentarze

Skomentuj
  • Zbyszek Piskozub (gość)

    Najważniejsze wydarzenia 2 Wojny Światowej w kolorze. Podobna mapa Polski.

    18.11.2019 20:16

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×