"Já, Olga Hepnarová". Film z Michaliną Olszańską w roli głównej na Berlinale!

Współfinansowana przez PISF czesko-polsko-słowacka koprodukcja „Ja, Olga Hepnarová” w reżyserii Tomáša Weinreba i Petra Kazdy znalazła się w programie sekcji Panorama 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Multimedia

"Ja, Olga Hepnarová" to oparta na faktach historia młodej kobiety, która 10 lipca 1973 roku wjechała ciężarówką w ludzi stojących na przystanku tramwajowym na praskich Holešovicach. W czasie procesu potwierdziła, że jej intencją było zabicie jak największej liczby osób. Tuż przed zdarzeniem, Olga wysłała list do lokalnych gazet, w którym tłumaczyła powody swojego zachowania: Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór - zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę. To zbyt proste, by opuścić ten świat cichym samobójstwem. (...) Mój wyrok: Olga Hepnarová zostanie ofiarą swojego własnego bestialstwa, skazaną na karę śmierci. Faktycznie tak się stało - Olga była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci.

CZYTAJ TAKŻE:
TOP 20 NAJPIĘKNIEJSZYCH POLSKICH AKTOREK MŁODEGO POKOLENIA
"MIŁOŚĆ W MIEŚCIE OGRODÓW". TRWAJĄ ZDJĘCIA DO NOWEGO FILMU Z IRENEUSZEM CZOPEM I MICHALINĄ OLSZAŃSKĄ [ZDJĘCIA]

"Ja, Olga Hepnarová" jest czesko-polsko-słowacką koprodukcją, która powstała przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Dolnośląskiego Funduszu Filmowego. Film jest debiutem reżysersko-producenckim Tomáša Weinreba i Petra Kazdy, którzy są także autorami scenariusza. W postać głównej bohaterki wcieliła się Michalina Olszańska. Za zdjęcia odpowiada Adam Sikora. Producentem filmu po stronie polskiej jest wrocławska firma Media Brigade.

Panorama jest jedną z sekcji Berlinale, która stanowi dopełnienie Konkursu Głównego. Prezentowane w jej ramach filmy pokazują najnowsze trendy i osiągnięcia w światowym kinie artystycznym i niezależnym. W 2013 roku w tej sekcji prezentowany był film „Baby Blues” Katarzyny Rosłaniec, rok wcześniej „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej, a w 2011 roku "Sala Samobójców" Jana Komasy. W poprzednich latach do Panoramy zakwalifikowały się filmy takie jak "Komornik" Feliksa Falka, "Ono" Małgorzaty Szumowskiej, "Nienasycenie" Wiktora Grodeckiego, krótki metraż "Kocham cię" Pawła Borowskiego, "Trzeci cud" Agnieszki Holland czy "Dług" Krzysztofa Krauzego.

66. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbędzie się w dniach 11-21 lutego 2016. Polska data premiery filmu jeszcze nie jest znana.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×