Jak się kończy "Wspaniałe stulecie"? Ostatni odcinek tureckiego hitu!

Koniec "Wspaniałego stulecia" zbliża się wielkimi krokami. Co się wydarzy w ostatnim odcinku? Jak zakończy się era panowania sułtana Sulejmana Wspaniałego?

Multimedia

"Wspaniałe stulecie" - jak się kończy?

W ostatnim odcinku serialu "Wspaniałe stulecie" sułtan Sulejman Wspaniały (Halit Ergenç) jest coraz słabszy, a ból nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Jego armię czeka jednak ważna bitwa o twierdzę Szigetvar. Sułtan zdoła jeszcze zagrzać "swoje lwy" do walki, jednak szybko potem padnie bezsilny na ziemię.

Śmierć Sulejmana! Sułtan umiera po wygranej bitwie [WIDEO+ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Sulejman umiera po wypowiedzeniu imienia swojego najwierniejszego przyjaciela, Ibrahima Paszy. Śmierć osmańskiego bohatera nie jest jednak ostatnią sceną w serialu. Nagle widzimy Sulejmana wychodzącego z namiotu. W bogato zdobionej białej szacie i z koroną na głowie kroczy ku zachodzącemu słońcu. Całość opatrzona jest głosem sułtana, wygłaszającego monolog:

Jam jest Sulejman. Syn sułtana Selima Chana, urodzony z Ayse Hafsy - sułtanki matki. Dziesiąty sułtan dynastii osmańskiej. Władca tego świata. Ten, który pod swoje nogi rzucił Wschód i Zachód. Powstały z ziemi i ponownie do niej idący. Jam Sulejman. Głos mego przyjaciela mnie wzywa. Co się stanie z sercem syna Adama, gdy umrze? Co pozostanie, gdy z ciała ujdzie krew i uleci dusza? Nie masz wystarczającego rozumu, by to pojąć. Tylko twe serce zna prawdę. To wielkie święto, a zarazem spotkanie. To wspaniała modlitwa udzielona niewielu sługom bożym. Nade mną niebo, a w płucach orzeźwiający powiew bryzy. Me korzenie sięgają głęboko. Jam jest Sulejman. Nie tron, ani koronę, ale miłość i przyjaźń zabieram ze sobą. Idę, aby się zbudzić. Ludzie powinni zdać sobie z tego sprawę. Winni wiedzieć i pamiętać. Sułtanat dobiega końca. Odszedł smutek róż. Nadszedł koniec snu. Nie ostał się tron, ni korona. Przyszedłem na świat z pustymi rękoma i z pustymi rękoma go opuszczam. W mej garści pozostanie tylko grudka ziemi. Wszyscy niech wiedzą, że po tym świecie chodził Sulejman. Pokorny sługa Wszechmogącego. Sulejman.

Jak Wam się podoba zakończenie "Wspaniałego stulecia"?

Pogrzeb Hurrem [WIDEO+ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Zobacz galerię

Jacek Kurski zapowiada polskie wspaniałe stulecie:

Komentarze

Skomentuj
 • ., (gość)

  Przecież sułtan umarł no to powinien być taki koniec?

  09.08.2022 15:12
 • Maria sudowska (gość)

  wspaniałe stulecie

  06.06.2016 16:14
 • hgkjgykl (gość)

  jkg

  18.04.2016 20:43
 • seth (gość)

  @Anna

  Chciało by się rzec "do garów babo!" Oczywiste jest że nie rozumiesz sensu działania władcy i dlatego kobiet do władzy się nie dopuszcza.

  15.04.2016 13:56
 • xyz (gość)

  Anna brak logiki , brak sensu brak Twojej inteligencji

  08.04.2016 16:55
 • Anna (gość)

  No cóż kazdy ma swój koniec. Zniszczył wszystkich nawet swoje dzieci. NIE MÓGŁ SIĘ NAjeść. Mało mu było. Sułtan świata. HEJ czy słyszycie. Mógł te biedne dzieci ocalić, wszyscy by coś mieli a nie tylko jeden. SULEJMAN TO SKNERA< DRAŃ nic dobrego . Za wszystko miał zapłacone bólem choroby. O tak -DOBRZE.....

  08.04.2016 09:26
 • Widz (gość)

  Tak w historię świata wpisała się większość władców zarówno dalekiej przyszłości jak i teraźniejszości. Po trupach do celu dla osiągnięcia czy utrzymania władzy. Większość władców to psychopatyczni mordercy. Można by sądzić że gdyby tacy głupcy nigdy nie dochodzili do władzy to świat byłby zupełnie inny.

  06.04.2016 17:26
 • Lidia (gość)

  Wszystkie śmierci tej rodziny kończa się pięknie i Valide Sułtan matka idzie z białym koniem Mehmet,Mustafa,dzihangir,Bajazit ich białe postacie już chyba w raju tacy radosni i piękni tak samo sułtan to ich dusze w całej pieknej okazałości,mnie sie bardzo podoba i ta ostatnia scena Sumbula w pustym seraju

  12.03.2016 10:11

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×