Jakie głośniki wybrać do samochodu?

Artykuł sponsorowany
Wybierasz się w dłuższą podróż i chcesz umilić podróż swoim pasażerom lub po prostu chcesz słuchać muzyki bez żadnych zakłóceń? Podpowiemy Ci, na co zwracać uwagę podczas wybierania nowych głośników samochodowych.

Wybór głośnika do samochodu nie jest taki prosty. Jeśli nie przeanalizujesz parametrów technicznych i nie przeczytasz opisu produktu, możesz trafić na głośnik, który nie będzie pasował do Twojego samochodu.

Zacznij od sprecyzowania, jaki rodzaj głośnika jest dla Ciebie najlepszy i jaki rozmiar będzie kompatybilny z Twoim autem.

Rodzaj głośnika

Jest kilka różnych konstrukcji, każda z nich oferuje inne wrażenia akustyczne. Głośniki można podzielić ze względu na budowę: stożkowe, kopułowe, piezoelektryczne i wstęgowe lub ze względu na wielkość i przetwarzane pasmo: subwoofery, woofery, midrange i tweetery. Głośniki dzielą się też na jednodrożne, dwudrożne, trójdrożne i czterodrożne. Szczególnym rodzajem głośników samochodowych są separatorowe systemy głośnikowe.

Rozmiar głośnika

Nie lekceważ rozmiaru fabrycznych otworów montażowych. Sprawdź, jakiej szerokości głośniki zostały umieszczone w aucie podczas jego produkcji. Te informacje można znaleźć w dokumentacji technicznej auta lub samodzielnie zmierzyć. Głośniki są najczęściej montowane w drzwiach i mają średnicę 130 i 165 mm. Można też je spotkać na podszybiu (87 i 100 mm) oraz na tylnej półce (konstrukcje eliptyczne). Można też ingerować w fabrycznie wykonane otwory, ale nie każdy chce tak bardzo się poświęcić.

Źródło ilustracji — sklep internetowy autoczescionline24.pl

Zanim udasz się po nowe głośniki do Twojego samochodu, upewnij się, że rozumiesz parametry techniczne, które są umieszczane na etykiecie produktu. Oto lista najważniejszych:

Moc

Wielu kupujących nie do końca rozumie tego parametru, przez co wielu sprzedających to wykorzystuje. Zacznijmy od tego, że często podawana moc impulsowa nie ma większego znaczenia dla użytkownika; jest to maksymalna moc, którą głośniki mogą osiągnąć w czasie poniżej 0,5 sekundy przy puszczaniu krótkich dźwięków. Wysokie wartości mogą przyciągnąć kupującego, ale tak naprawdę należy zwrócić uwagę na moc znamionową (podawaną w W), która oznacza moc sygnału, którą można utrzymać przez dłuższy czas.

Zakres częstotliwości, czyli pasmo przenoszenia

Jest określany w hercach (Hz) i pokazuje zakres częstotliwości fal dźwiękowych, które mogą być odtwarzane przez dany głośnik. Im szerszy przedział częstotliwości, tym lepiej.

Membrana

Membrana w głośniku to cienka folia, płytka lub blaszka, która wytwarza falę dźwiękową w wyniku pobudzania do drgań. Zwróć uwagę, z jakiego materiału została wykonana. Na rynku dostępne są membrany z papieru — popularne i tanie rozwiązanie, zapewnia naturalnie wysokie tłumienie wewnętrzne; z polipropylenu — dobrze przenosi niskie tony; z aluminium i magnezu — zazwyczaj spotykane w głośnikach basowych; z włókna węglowego — bardzo mocny i wytrzymały materiał; z włókna kevlarowego i szklanego — są mocne i lekkie, całkiem dobre tłumienie wewnętrzne. Ważny też jest rozmiar membrany: im większa średnica membrany, tym lepszy dźwięk.

Wybieranie głośników samochodów to temat rzeka, ponieważ jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupów. Dobrym rozwiązaniem jest rozmowa z mechanikiem, który ma doświadczenie w montowaniu głośników (nie jest to czynność, którą może wykonać amator) i pomoże wybrać głośnik, który pasuje do auta i będzie spełniał Twoje potrzeby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn