Jan Paweł II - film, recenzja, opinie, ocena

13 maja 1981 roku. Strzały oddane przez Alego Agcę trafiają Jana Pawła II.

Multimedia

NASZA OCENA: 3/5

W szpitalu papież wspomina swoje życie, przenosząc się do roku 1938, gdy młody Karol Wojtyła po raz pierwszy publicznie recytuje poezję. Wkrótce wybucha wojna i Karol musi się zmierzyć ze złem przekraczającym wszystko, co znał i co można pojąć…

Telewizyjna koprodukcja amerykańsko-włosko-polska jest kolejną filmowa biografią papieża Polaka. To pomysł oryginalny: każdy producent z uzyskanego materiału montował własną wersję dostosowaną do odbiorców w danym kraju. Tak powstały trzy różne filmy. Amerykańska wersja ma ponad trzy godziny (z reklamami), włoska trzy i pół podzielone na dwie części, Polacy stworzyli dwie wersje: telewizyjną (dłuższą) i kinową.

Jan Paweł II zdążył jeszcze przeczytać i zaakceptować scenariusz filmu. Jednak w trakcie pracy na planie wiele mogło się zmienić. Amerykański reżyser miał ewidentnie trudności ze zrozumieniem (i uchwyceniem) wielkości Jana Pawła II - szczególnie, gdy chodziło o duchowy wymiar jego postaci. Kolejnym problemem jest aktorska dwoistość: gładki i zdecydowanie za grzeczny Cary Elwes jako Karol Wojtyła kompletnie nie pasuje do niezłego Jona Voighta - Jana Pawła II. Cieszy, że papież Polak i jego rola są doceniani na świecie, smuci bezradność prób ukazania jego wielkości.

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×