Janusz Gajos i Robert Więckiewicz w nowym filmie "Konwój" [ZDJĘCIA]

W 2016 roku na ekrany kin w całej Polsce trafi „Konwój” – thriller producenta „Pod Mocnym Aniołem”. W rolach głównych: Janusz Gajos – zdobywca nagrody dla Najlepszego Aktora 40. FF w Gdyni oraz Robert Więckiewicz – czterokrotny laureat Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł, dwukrotny laureat FF w Gdyni oraz prestiżowej nagrody aktorskiej MFF w Tokio w 2014 roku. Doborową obsadę uzupełniają: Ireneusz Czop, Przemysław Bluszcz, Łukasz Simlat, Dorota Kolak, Tomasz Ziętek i Agnieszka Żulewska. „Konwój” to wnikliwe spojrzenie za kulisy brutalnego więziennego świata, w którym nic nie jest czarno-białe.

Multimedia

W jednym z największych aresztów śledczych, kierowanym przez dyrektora Nowackiego (Janusz Gajos), dochodzi do zabójstwa więźnia. Rozpoczyna się śledztwo. Na przesłuchanie zostaje wezwany sierżant Berg (Przemysław Bluszcz), jeden z uczestników konwoju sprzed dwóch lat, o którego przebiegu nikt nigdy nie chciał opowiadać, a który może mieć coś wspólnego z popełnioną zbrodnią. Mimo zmowy milczenia, dociekliwy prokurator (Łukasz Lewandowski) zaczyna stopniowo odkrywać szokującą prawdę.

Konwój, dowodzony przez sierżanta Zawadę (Robert Więckiewicz), transportował przestępcę, pseudonim Nauczyciel (Ireneusz Czop), oskarżonego o zamordowanie dwóch funkcjonariuszy służby więziennej i ich rodzin. Więzień został uznany za niepoczytalnego i skierowano go do szpitala psychiatrycznego. Nie wszyscy pogodzili się z takim scenariuszem.

Tak o filmie wypowiada się reżyser, Maciej Żak:

Scenariusz „Konwoju” łączy w sobie zarówno elementy kina gatunkowego – thrillera – jak i kina z przesłaniem. Film podejmuje temat zbrodni i kary we współczesnym świecie. Dyskusja, jaką wywołał Breivik i jego potworny czyn, wraca do nas w innym wymiarze – w 2014 roku z polskich aresztów zostało wypuszczonych ponad stu więźniów, którym na podstawie ustawy o amnestii zamieniono wyrok śmierci, na karę dwudziestu pięciu lat pozbawienia wolności. Wywołuje to pytania; jak postępować z brutalnym mordercą? Czy zbrodnia może usprawiedliwić zbrodnię? O więźniach jeden z bohaterów „Konwoju” mówi: „…areszt jest jak wysypisko śmieci pełne odpadów. Nikt nie ma pojęcia, co należy z nimi robić. Utylizować, składować, czy likwidować".

KONWÓJ w kinach w 2016 roku

Gatunek: thriller/kryminalny
Produkcja: Polska 2016
Scenariusz i reżyseria: Maciej Żak („Supermarket”, „Rozmowy nocą”, „Ławeczka”)
Zdjęcia: Michał Sobociński („Ojciec”, „Warsaw by Night”)
Muzyka: Antoni Komasa-Łazarkiewicz („Miasto 44”, „W ciemności”)
Producent: Jacek Rzehak („Pod Mocnym Aniołem”)
Produkcja: Profil Film
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Dystrybucja: Kino Świat
Obsada: Janusz Gajos („body/ciało”, „Zaćma”, „Obywatel”, „Układ zamknięty”), Robert Więckiewicz („Król życia”, „Ziarno prawdy”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Wymyk”), Łukasz Simlat („Moje córki krowy”, „Anatomia zła”, „Pani z przedszkola”, „Piąte: nie odchodź”, „Zbliżenia”), Ireneusz Czop („Żyć nie umierać”, „Jack Strong”, „Kochanie, chyba cię zabiłem”), Tomasz Ziętek („Demon”, „body/ciało”, „Kamienie na szaniec”), Przemysław Bluszcz („Czerwony pająk”, „Jeziorak”, „Krew z krwi 2”), Dorota Kolak („Carte Blanche”, „Chce się żyć”, „Dzień kobiet”), Agnieszka Żulewska („Demon”, „Chemia”, „Krew z krwi 2”)

Komentarze

Skomentuj
 • Aa (gość)

  Genialny

  21.01.2017 21:21
 • PEBE (gość)

  ale syf..!!!??dziadostwo a nie film, nie polecam,chyba ,że ktoś jest mocno najebany browarami i nic już nie widzi,wtedy można się pośmiać...he he he ha ha hu hu hu...jowy badziew.

  13.01.2017 17:47
 • pablo (gość)

  Niestety, mimo bardzo dobrej obsady film ledwie przeciętny. Cała akcja tak wydumana i tak pozbawiona sensu że nie ma szansy się obronić. Już nie wspominam o błędach leżących w samej koncepcji filmu.

  09.01.2017 23:57
 • eryk (gość)

  zbrodnia jest od zawsze ulubionym tematem światowego kina, ale w Polsce nie każdemu się to udawało zrobić dobry film, mam nadzieję, że z tak dobrą obsadą Maciej Żak dał radę

  20.12.2016 19:10

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×