Janusz Kondratiuk nie żyje. Reżyser m.in. filmu "Dziewczyny do wzięcia" miał 76 lat

Zmarł Janusz Kondratiuk - reżyser filmowy, twórca takich filmów jak "Dziewczyny do wzięcia", "Czy jest tu panna na wydaniu?" i "Jak pies z kotem". Miał 76 lat.

Multimedia

Janusz Kondratiuk nie żyje

W poniedziałek, 7 października 2019 roku w podwarszawskim Łosiu zmarł polski reżyser, Janusz Kondratiuk. Miał 76 lat. Od kilku lat chorował na raka trzustki. "Do samego końca nie tracił ani na moment swojego specyficznego poczucia humoru" - napisał we wspomnieniu opublikowanym w mediach społecznościowych ksiądz Andrej Luter, który był przyjacielem zmarłego.

Popularni aktorzy pożegnali Jana Kobuszewskiego na warszawskich PowązkachZobacz więcej

Janusz Kondratiuk urodził się w 1943 roku w kazachskim Ak-Bułak. W 1969 roku ukończył studia na Wydziale Reżyserii łódzkiej Szkoły Filmowej. Do jego najbardziej znanych produkcji należą nakręcone w 1972 roku "Dziewczyny do wzięcia" oraz pochodzący z 1976 roku film "Czy jest tu panna na wydaniu?".

Stowarzyszenie Filmowców Polskich, do którego Janusz Kondratiuk należał przez wiele lat, tak wspomina reżysera:

Pół żartem, pół serio - ta formuła chyba najlepiej określa kino Janusza Kondratiuka, którego inspiracji chyba należy szukać w dokonaniach czeskiej nowej fali spod znaku Jiríego Menzla czy Miloša Formana. Kino chwilami zabawne, chwilami przejmujące, pełne purnonsensu, ale i poezji, komediowej szarży, ale i egzystencjalnej refleksji.

Ostatni film artysty - "Jak pies z kotem" - miał premierę w 2018 roku. Był to autobiograficzny obraz, który w ironiczny i ciepły zarazem sposób opisywał życie nietypowej rodziny. "Film o umieraniu Andrzeja wzruszał do łez, ale też powodował uśmiech, bo Janusz patosu nie znosił. Film piękny, ciepły, poetycki, nostalgiczny, trzymający za gardło" - wskazuje ksiądz Luter.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Mari (gość)

    Wieczne od poczywanie racz mu dać Panie .

    08.10.2019 08:44

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×