"Jesteś Bogiem". Zostali głosem pokolenia - historia grupy Paktofonika [RECENZJA]

W 1998 r. trójka przyjaciół zakłada hip-hopowy zespół Paktofonika. Historia powstawania ich piosenek pozwala odnieść teksty utworów do życia bohaterów i zrozumieć, co znaczyły.

Multimedia

NASZA OCENA: 8/10

Polowa lat 90. XX w. Na Śląsku spotyka się trzech wchodzących w dorosłość chłopaków: Sebastian Salbert - Rahim (Dawid Ogrodnik), Wojtek Alszer - Fokus (Tomasz Schuchardt) i Piotr Łuszcz - Magik (Marcin Kowalczyk). Łączy ich hip-hop, dzięki któremu mogą opowiedzieć o otaczającym ich świecie, wyrazić swoje emocje. To dwaj pierwsi szukają Magika, który jest najbardziej z nich doświadczony, tworzy dojrzałe teksty. Chcą mu pokazać swoją twórczość, może razem coś stworzyć. Powstaje Paktofonika - zespół, który zmienił oblicze polskiego hip-hopu. Nagrywają pierwsze utwory, a pod koniec 2000 r. ukazuje się ich debiutancki album "Kinematografia" zawierający m.in. ich najbardziej znany utwór "Jesteś bogiem", od którego wziął tytuł film. 26 grudnia 2000 r. Magik popełnia samobójstwo wyskakując z okna swojego mieszkania…

Oszczędny w formie film Leszka Dawida nie jest jedynie zwykła kroniką zespołu. To także portret młodych ludzi ze Śląska, którzy próbują znaleźć swojej miejsce w świecie, jednocześnie robiąc to "co im w duszy gra". Opiekę nad stroną muzyczną sprawowali Fokus i Rahim, co zapewniło co najmniej przyzwoity poziom nagrań, jakich dokonała trójka aktorów. Na pewno ponadprzeciętny jest również poziom ich gry, co warto odnotować, gdyż nie często się to zdarza w polskim filmie. Deszcz nagród na Gdynia Film Festival i aż dziewięć nominacji do Orłów dobitnie świadczą o poziomie tego filmu przeznaczonego nie tylko dla młodych ale także ich rodziców.

Piotr Radecki

Dramat polski 2012, reż. Leszek Dawid

"Jesteś bogiem". Sprawdź datę emisji w telewizji

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×