Józef Piłsudski w filmach i serialach! Kto wcielał się w postać Marszałka na przestrzeni lat?

Józef Piłsudski to jedna z najważniejszych postaci najnowszej historii Polski. Nic więc dziwnego, że postać Marszałka pojawiała się wielokrotnie w filmach i serialach. Sprawdźcie, kto wcielał się w Piłsudskiego w różnych kinowych i telewizyjnych produkcjach!

Multimedia

Józef Piłsudski - inspiracja filmowców

Marszałek Józef Piłsudski to postać wielowymiarowa i skomplikowana, która wywarła wielki wpływ na historię Polski i Europy. Nic więc dziwnego, że Naczelnik Państwa stał się inspiracją dla wielu filmowców. Postać Piłsudskiego pojawiała się zarówno w rolach głównych, jak i drugoplanowych. Zagranie roli Marszałka było traktowane przez wielu aktorów jako zaszczyt. W naszej galerii znajdziecie aktorów, którzy wcielali się w rolę Piłsudskiego w znanych filmach i serialach powstałych po II wojnie światowej.

Co się wydarzy w pilotażowym odcinku serialu o młodości Piłsudskiego? [STRZESZCZENIE ODCINKA+ZWIASTUN]Zobacz więcej

Co ciekawe, pierwszy film, w którym pojawiła się postać Marszałka Piłsudskiego, powstał jeszcze za jego życia. W filmie "Miłość przez ogień i krew" z 1924 roku w rolę Naczelnika wcielił się Jerzy Jabłoński, a film opowiadał o wojnie polsko-bolszewickiej. Niestety film nie zachował się do dziś. W trakcie drugiej wojny światowej postać Piłsudskiej pojawiła się także w produkcji... radzieckiej. W filmie "Pierwsza konna" Marszałek nie był bynajmniej bohaterem pozytywnym. Fabuła również dotyczyła wojny z lat 1919-21. a Piłsudskiego zagrał wtedy Jewgienij Kałuski.

Człowiek o wielu twarzach

Po wojnie Marszałek Piłsudski nie był zbyt często obecny w kinematografii rodem z PRLu. Na ekranie zaczął pojawiać się dopiero w latach 70. i 80. Można podać tu takie tytuły jak "Śmierć prezydenta" czy "Zamach stanu", opisujące zamach na prezydenta Narutowicza i przewrót majowy. Kolejny renesans produkcji z Marszałkiem w tle przypada już na czasy po 1989 roku. W 2011 roku powstał pierwszy polski film 3D, czyli "1920. Bitwa Warszawska", a także serial "1920. Wojna i miłość".

Borys Szyc szczerze o zagraniu Piłsudskiego: To moja pierwsza dojrzała rolaZobacz więcej

100-lecie odzyskania niepodległości

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w 2018 roku była kolejną świetną okazją na przypomnienie postaci Piłsudskiego. Właśnie 11 listopada miała miejsce premiera serialu "Ziuk. Młody Piłsudski". Zakończyły się również prace nad filmami pt. "Piłsudski" i "Legiony", które swoje premiery miały w 2019 roku. Aby zobaczyć, kto miał okazję wcielić się w postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, sprawdźcie koniecznie naszą galerię!

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×