Józef Piłsudski w filmach i serialach! Kto wcielał się w postać Marszałka na przestrzeni lat? [GALERIA]

Józef Piłsudski to jedna z najważniejszych postaci najnowszej historii Polski. Nic więc dziwnego, że postać Marszałka pojawiała się wielokrotnie w filmach i serialach. Sprawdźcie, kto wcielał się w Piłsudskiego w różnych kinowych i telewizyjnych produkcjach!

Multimedia

Józef Piłsudski - inspiracja filmowców

Marszałek Józef Piłsudski to postać wielowymiarowa i skomplikowana, która wywarła wielki wpływ na historię Polski i Europy. Nic więc dziwnego, że Naczelnik Państwa stał się inspiracją dla wielu filmowców. Postać Piłsudskiego pojawiała się zarówno w rolach głównych, jak i drugoplanowych. Zagranie roli Marszałka było traktowane przez wielu aktorów jako zaszczyt. W naszej galerii znajdziecie aktorów, którzy wcielali się w rolę Piłsudskiego w znanych filmach i serialach powstałych po II wojnie światowej.

Co się wydarzy w pilotażowym odcinku serialu o młodości Piłsudskiego? [STRZESZCZENIE ODCINKA+ZWIASTUN]Zobacz więcej

Co ciekawe, pierwszy film, w którym pojawiła się postać Marszałka Piłsudskiego, powstał jeszcze za jego życia. W filmie "Miłość przez ogień i krew" z 1924 roku w rolę Naczelnika wcielił się Jerzy Jabłoński, a film opowiadał o wojnie polsko-bolszewickiej. Niestety film nie zachował się do dziś. W trakcie drugiej wojny światowej postać Piłsudskiej pojawiła się także w produkcji... radzieckiej. W filmie "Pierwsza konna" Marszałek nie był bynajmniej bohaterem pozytywnym. Fabuła również dotyczyła wojny z lat 1919-21. a Piłsudskiego zagrał wtedy Jewgienij Kałuski.

Człowiek o wielu twarzach

Po wojnie Marszałek Piłsudski nie był zbyt często obecny w kinematografii rodem z PRLu. Na ekranie zaczął pojawiać się dopiero w latach 70. i 80. Można podać tu takie tytuły jak "Śmierć prezydenta" czy "Zamach stanu", opisujące zamach na prezydenta Narutowicza i przewrót majowy. Kolejny renesans produkcji z Marszałkiem w tle przypada już na czasy po 1989 roku. W 2011 roku powstał pierwszy polski film 3D, czyli "1920. Bitwa Warszawska", a także serial "1920. Wojna i miłość".

Borys Szyc jako Marszałek Piłsudski! Kiedy premiera? Kto jeszcze w obsadzie? [ZDJĘCIA]Zobacz więcej

100-lecie odzyskania niepodległości

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest oczywiście kolejną świetną okazją na przypomnienie postaci Piłsudskiego. Już 11 listopada będzie miała miejsce premiera serialu "Ziuk. Młody Piłsudski". Trwają również prace nad filmami pt. "Piłsudski" i "Legiony", których premiery odbędą się prawdopodobnie już w 2019 roku! Aby zobaczyć, kto miał okazję wcielić się w postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, sprawdźcie koniecznie naszą galerię!

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×