"Klan". Kazimiera Utrata była przez Polaków kochana za rolę pani Stasi. Mogłaby zrobić wielką karierę, gdyby nie jej... nazwisko!

"Klan" to jeden z najpopularniejszych polskich seriali. Telenowela, która nadawana jest przez TVP 1, ma już status kultowej, a widzowie wciąż sentymentem darzą bohaterów, których z nami już niestety nie ma. Najlepszym tego przykładem jest Kazimiera Utrata, która wcielała się w rolę pani Stasi.

Multimedia

Kazimiera Utrata z 'Klanu" była przez Polaków kochana za rolę pani Stasi. Miała szansę na wielką karierę, ale murem stanęła za mężem!

"Klan" to serial, którego przedstawiać nie trzeba. W życiu Polaków obecny jest od 1997 roku i wygląda na to, że jeszcze długo nie zostanie zakończony. I bardzo dobrze, bo trudno wyobrazić sobie popołudnie bez "Klanu"!

Jedna z wręcz ikonicznych postaci w "Klanie" stworzyła nieodżałowana Kazimiera Utrata, która wcielała się w panią Stasię. Ach, do dzisiaj widzowie "Klanu" zapewne pamiętają pytanie o to, czy zaparzyć czaju bądź zwrot Bożesz Ty mój! Serialowa pani Stasia była niepodrabialna i wielu widzów wręcz miało produkcji serialu za złe, że po śmierci aktorki praktycznie zapomniano o tej postaci. Dopiero po trzech latach od śmierci Kazimiery Utraty doczekali się krótkiej wzmianki o śmierci pani Stasi!

Agnieszka Kaczorowska w poruszającym wpisie wspomina Maćka z Klanu. "Niewiele nas różniło, a wiele łączyło"Zobacz więcej

Kazimiera Utrata urodziła się 5 lipca 1932 roku i początkowo nie wiązała swojej przyszłości z aktorstwem. Na Uniwersytecie Warszawskim ukończyła filologię rosyjską, ale w międzyczasie zaczęła występować w STS-ie - Studenckim Teatrze Satyryków. I się zaczęło! To właśnie tam poznała swojego późniejszego męża, kompozytora Marka Lusztiga. Razem debiutowali i tak między nimi zaiskrzyło, że wręcz stali się nierozłączni! Po pięciu latach postanowili się pobrać, a w 1959 roku urodziła się ich córka - Katarzyna.

Kazimiera Utrata miała szansę na ogromną karierę. W 1963 otrzymała Grand Prix na I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za wykonanie Piosenki o okularnikach do tekstu swojej przyjaciółki, Agnieszki Osieckiej. To był przełom, po którym wróżono Utracie-Lusztig wokalną karierę. Przeszkodą było jednak podwójne nazwisko - nie każdemu pasował człon "Lusztig"... Wówczas aktorka odmówiła zmiany nazwiska i musiała zejść ze sceny.

Popularność zyskała dzięki habitowi. Jak wygląda bez niego?Zobacz więcej

W kolejnych latach Kazimiera Utrata i Marek Lusztig wyjechali razem do Szwecji, gdzie muzyk miał szansę na szlifowanie swoich umiejętności. Tam układali sobie życie, ale Kazimiera wracała do Polski, aby dalej pracować jako aktorka. Była na planie "Szklanej kuli" Stanisława Różewicza, gdy 10 maja 1972 roku dowiedziała się, że jej ukochany mąż Marek Lusztig zginął w wypadku samochodowym. Nigdy nie pogodziła się z jego śmiercią.

Kazimiera Utrata zmarła 12 sierpnia 2018 roku. W końcu mogła spocząć obok męża na warszawskim Cmentarzu Bródnowskim. Na jej nagrobku jednak nie znajdziemy nazwiska Utrata - tylko Kazimiera Lusztig.

Zobacz galerię

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

Komentarze

Skomentuj
 • Pawel (gość)

  Nie wolno stawać murem za kimś trzeba w życiu być egoistom ponieważ za błędy ciężko się płaci. Dobrymi uczynkami wybrukowane jest piekło

  22.04.2022 16:33
 • Ach, ci "dziennikarze" (gość)

  Niechlujstwo w tzw dziennikarstwie to już codzienność, niestety.

  22.04.2022 00:12
 • Ahh... Ci "pisarze" (gość)

  Kto pisał ten artykuł ? Ktoś czytał go przed publikacją ? Przykłady: (...)bo jutro wyobrazić sobie popołudnie bez "Klanu"!(...); (...) mogła spocząć obok męża na obok niego na warszawskim Cmentarzu (...).

  21.04.2022 22:57

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×