"Klan". Maciej Maciejewski nie żyje. Jeden z najstarszych polskich aktorów miał 103 lata

17 maja, w wieku 103 lat zmarł Maciej Maciejewski, najstarszy polski aktor, którego telewidzowie mogą kojarzyć z ról w takich serialach jak: "Klan", "Adam i Ewa" czy "Samo Życie".

Multimedia

O śmierci Macieja Maciejewskiego napisał jako pierwszy serwis Film Polski. Polską Agencję Prasową poinformowała z kolei wnuczka aktora - Wera Gromadzka. Maciej Maciejewski urodził się 1 października 1914 roku w Augustowie. Był najdłużej żyjącym w Polsce aktorem, Irenę Renard (1888-1989) przeżył o dwa lata. W młodzieńczych latach jako dowódca plutonu walczył w kampanii wrześniowej 1939 r.

Nie żyje reżyser "Smoleńska" [ZDJECIA]Zobacz więcej

Nauki pobierał w Studiu Operowym przy Operze Warszawskiej. Przez większość swego zawodowego życia, Maciejewski związany był z Teatrem Polskim w Warszawie, gdzie zagrał prawie 100 ról. Występował również w filmach i serialach. Na swoim koncie ma role w takich produkcjach jak: "Lalka", "Życie na gorąco", "Klan", "Adam i Ewa" czy "Samo Życie". Na dużym ekranie mogliśmy go oglądać w m.in. w "Kanale", "Prawdziwym końcu wielkiej wojny", "Polonia Restituta", "Przerwanym locie", "Epilogu norymberskim" czy "Krótkim filmie o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego. Oprócz tego wystąpił w ponad 40 spektaklach Teatru Telewizji.

Aktor odznaczony został m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 25 maja o godz. 12 w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×