"Klecha". TVP przygotowuje odpowiedź na "Kler" Smarzowskiego? Fronczewski, Żmijewski i Stenka w obsadzie nowego filmu Jacka Gwizdały! [ZDJĘCIA]

Telewizja Polska jest koproducentem nowego filmu Jacka Gwizdały pt. "Klecha". Właśnie zakończyły się zdjęcia do tej produkcji. W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Mirosław Baka, Piotr Fronczewski, Artur Żmijewski oraz Danuta Stenka. Czy "Klecha" będzie swoistą odpowiedzią na "Kler" Wojciecha Smarzowskiego?

Multimedia

KLECHA - O CZYM JEST FILM?

24 października w Pionkach pod Radomiem zakończyły się zdjęcia do filmu „Klecha“ w reżyserii Jacka Gwizdały, opowiadającego historię niezwykle brutalnych działań powstałej w 1973 roku tzw. „Grupy D“ – ściśle tajnego oddziału specjalnego do walki z Kościołem w IV Departamencie MSW.

Szefem spec oddziału zostaje pozbawiony skrupułów, cynicznie manipulujący ludźmi „Mistrzo” (w tej roli Piotr Fronczewski). Pobicia, uprowadzenia, podpalenia i prowokacje, to sztandarowe metody pracy tajnej grupy, której jednym z ważniejszych zadań jest zastraszanie i próba pozyskania do współpracy niezłomnego księdza Romana (Mirosław Baka), proboszcza z podradomskiego Pelagowa, ze szczególną perfidią prześladowanego przez komunistyczne służby już od czasów studiów w Seminarium Duchownym w Krakowie w latach 50.

Pedofilia, pijaństwo, pozamałżeńskie ciąże i drogie samochody, czyli polski Kościół według Smarzowskiego. Już w kinach! [RECENZJA]Zobacz więcej

Nękany nocnymi telefonami z pogróżkami i szantażowany ksiądz Roman nie ustaje jednak w działaniach wspierających strajkujących robotników z Radomia, co wywołuje furię „Mistrza” (Piotr Fronczewski) i popycha go do podjęcia coraz drastyczniejszych kroków. Nieudana próba zamachu na życie kapłana tylko zwiększa jego determinację w walce o prawa pokrzywdzonych... Scenariusz filmu oparty jest na prawdziwej historii księdza Romana Kotlarza.

W pozostałych rolach wystąpili m.in. Artur Żmijewski (Towarzysz Stefan), Danuta Stenka (Lucyna), Janusz Chabior (Ksiądz Kanonik), Marcin Bosak (Prokurator), Karol Pocheć (Karuzo), Krystian Biłko (Nowy), Marek Kasprzyk (Pan Antoni), Maria Gładkowska (Siostra Lukrecja), Robert Gonera (Mańkut), Marek Pyka (doktor Mareczek), Lech Dyblik (Proboszcz z Młodocina), Ignacy Gogolewski (Ksiadz Senior), Andrzej Beja-Zaborski (Ksiadz Wacław), Przemysław Stippa (Laborant), Leszek Piskorz (Biskup) Tadeusz Huk (Ordynator) Zdzisław Wardejn (Kelner) oraz debiutująca na dużym ekranie Paulina Nadel (Hippiska).

Premiera filmu planowana jest na 1 marca 2019. Będzie to pierwszy film, którego dystrybucją zajmie się Zespół Dystrybucji Kinowej w Biurze Handlu i Współpracy Międzynarodowej TVP S.A.

"KLECHA" W KINACH OD 1 MARCA

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
 • Franco (gość)

  Już widzę te tłumy... ;D

  31.10.2018 22:55
 • Bartuś (gość)

  Nic nie rozumiem ,film Kler to tylko prawda,klecha też będzie prawdą,szkoda tylko że PiS kłamie

  31.10.2018 12:28
 • Bartuś (gość)

  Nic nie rozumiem ,film Kler to tylko prawda,klecha też będzie prawdą,szkoda tylko że PiS kłamie

  31.10.2018 12:28
 • Gosc (gość)

  WYGRYWA ZAWSZE PRAWDA.

  31.10.2018 11:05
 • As (gość)

  Właśnie ten pożal się Boże kller powstał dla pieniędzy. Dobrze że wiecie DLA PIENIĘDZY.

  31.10.2018 11:02
 • Jestem pewien (gość)

  Nie widzę żadnego związku z filmem Kler... chyba że TVP pozazdrościło sukcesu kasowego to tak !!! Trochę to jednak musztarda po... obiedzie !!! Wielkiej kasy z tego nie będzie... drugi zawsze będzie drugi ! Tylko pierwszy wygrywa 😉

  31.10.2018 09:59
 • Gosc (gość)

  Nareszcie puszczą prawdziwy film o prawdzie. A nie wymyślone głupoty ludzi zarażonych jadem i nienawiścią.

  31.10.2018 09:58
 • Edmund (gość)

  Tytuł o brzmieniu pejoratywnym by plebs poszedł. A tu furory nie będzie..

  31.10.2018 09:19
 • Olo (gość)

  Może tak TVP zrobi film o niezłomnych księżach obecnie? Są tacy?

  31.10.2018 06:19
 • Okay (gość)

  Film jak film ale producent nie wypłaca pieniędzy statystom! Podpisałam umowę pieniądze miały być przelane a tu ani widu ani słychu! Oszusty! A sami będą kasę trzepać z oglądalności! Chamstwo!

  30.10.2018 21:48

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×