"Kler". Filmowe hity Wojciecha Smarzowskiego na Showmax! Oto 5 filmów reżysera, które powinien znać każdy szanujący się kinoman!

Wchodzący dziś do kin Kler jest na ustach całej Polski od kilku miesięcy. To kolejna wzbudzająca kontrowersje produkcja wybitnego reżysera, Wojciecha Smarzowskiego – zdobywcy 12 Złotych Orłów i 13 Złotych Lwów na przestrzeni 14 lat. W swoich filmach zwykł brać na warsztat tematy na tyle niewygodne i trudne dla społeczeństwa, że większość woli o nich nie mówić. Właśnie dlatego filmografia Smarzowskiego to kategoria obowiązkowa dla każdego kinomana. Ci, którzy wybierają się na Kler, a nie widzieli wszystkich produkcji tego reżysera, mają jeszcze szansę nadrobić zaległości. Od dziś na Showmax oglądać można 5 najgłośniejszych filmów Smarzowskiego.

Multimedia

Odkąd Wojciech Smarzowski zadebiutował w 2004 r. kultowym już dziś Weselem, wiadomo było, że jest to reżyser, który nieraz zaskoczy widza swoimi wnikliwymi spostrzeżeniami na temat polskiego „podwórka”. Po festiwalu krętactwa, zawiści i pijaństwa ukazanego w Weselu, twórca zaprezentował w 2009 r. najmroczniejszy ze swoich obrazów - Dom zły. Koszmar rozgrywający się w wiejskiej posiadłości w latach 80. niezmiennie przeszywa widzów grozą i zostawia w ich pamięci trwały, krwawy ślad.

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy nawojuje do bojkotu filmu Smarzowskiego! [ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Wydawać mogłoby się, że zwiększenie spożycia napojów wyskokowych przez bohaterów kolejnego filmu, Drogówki (2013 r.), będzie sprzyjać rozluźnieniu atmosfery i poczuciu humoru. I choć w istocie początkowo widz otrzymuje pakiet zabawnych sytuacji z codziennej rutyny stróżów prawa, finał okazuje się o wiele bardziej gorzki. Skorumpowany świat układów, w którym dobro jest równoznaczne z koniecznością wyboru mniejszego zła, przeraża realizmem i sprawia, że na żołądku po raz kolejny ląduje ciężki, zimny głaz rozterek moralnych. Po Drogówce Smarzowski przedstawia widzom jeszcze bardziej dosłowny, brudny i przytłaczający obraz polskiego społeczeństwa w filmie Pod Mocnym Aniołem, opartym na książce Jerzego Pilcha. Dramat alkoholizmu został tu przedstawiony przez pryzmat losów staczającego się na dno butelki pisarza, który otacza się towarzystwem z marginesu społeczeństwa.

Pedofilia, pijaństwo, pozamałżeńskie ciąże i drogie samochody, czyli polski Kościół według Smarzowskiego. Już w kinach! [RECENZJA]Zobacz więcej

Po licznych kinowych sukcesach Wojciech Smarzowski podjął się również zadania stworzenia etiudy dla platformy Showmax. Tak właśnie powstał Ksiądz - krótka opowieść o duszpasterzu, który w obskurnym hoteliku doświadcza serii przerażających i komplikujących jego sytuację zbiegów okoliczności. Obraz był komediową przymiarką do obecnie pokazywanego w kinach Kleru. Dla superfanów - w Klerze będzie można zobaczyć scenę z tekstem znanym z Księdza. Kwestię wypowiada znana z SNL Polska Magda Smalara. Wszystko to w dniu kinowej premiery Kleru zobaczysz na Showmax! Na platformie czeka 5 kultowych filmów Wojciecha Smarzowskiego, które powinien znać każdy szanujący się kinoman.

#TOP5 filmów Wojciecha Smarzowskiego, które powinien znać każdy szanujący się kinoman

  • Wesele

Bogaty mieszkaniec małego miasteczka, Wojnar (Marian Dziędziel), urządza córce Kasi (Tamara Arciuch-Szyc) wesele. Alkohol leje się strumieniami, a ramy norm społecznych i granice moralne zaczynają się rozmywać. Sytuację dodatkowo komplikuje problem z przekazaniem wartościowego prezentu ślubnego oraz… śmierć dziadka panny młodej. Wojnar stara się mieć wszystko pod kontrolą, co doprowadza do katastrofy. Jednak najważniejsze w tym wszystkim jest – co powiedzą ludzie? Wyróżnienie filmu 7 Orłami i 5 Złotymi Lwami nie pozostawia wątpliwości, że jest to jedna z najważniejszych pozycji w filmografii Wojciecha Smarzowskiego.

  • Drogówka

Nagrodzona 2 Orłami i Złotym Lwem mroczna historia warszawskich policjantów, których poza zawodowymi obowiązkami łączy też przyjaźń, interesy i wspólne zakrapiane imprezy. Niespodziewana śmierć jednego z nich wystawia wszystkich na próbę lojalności w świecie budowanym na korupcji i nieczystych układach. Opowieść, która skłania do przemyśleń, że bez tych, którzy dają, nie byłoby tych, którzy biorą.

  • Dom zły

Zło u Wojtka Smarzowskiego ma twarz zapijaczonego starca z siekierą w dłoni. Ubrane jest w zakrwawiony mundur milicjanta. Śmierdzi chciwością i zawiścią. Szuka kolejnej ofiary. Film zdobył w Gdyni 3 nagrody - za scenariusz, montaż i reżyserię, wzbudzając ciągle aktualną dyskusję na temat rozrachunku z czasem PRL.

  • Pod mocnym aniołem

Ten film działa jak Esperal. Po jego obejrzeniu alkohol zbrzydnie wam na dłuższy czas. Jerzy Pilch, pisząc książkę Pod Mocnym Aniołem, miał pewne doświadczenie w tych sprawach. Wojtek Smarzowski pokazał to w taki sposób, że od samego oglądania przechodzą dreszcze.

  • Ksiądz

Ksiądz Jan miał wypadek. I to niejeden tego samego wieczoru. A to wszystko z nudy. Arkadiusz Jakubik w filmie Wojtka Smarzowskiego może i wypada przez okno, ale na pewno nie z roli.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×