"Koło fortuny" i "Jeden z dziesięciu" łamią prawa obywatelskie? Teleturnieje TVP dyskryminują osoby niepełnosprawne?

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv
Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. równego traktowania napisała list do Telewizji Polskiej, w którym zwraca uwagę na marginalizacje osób z niepełnosprawnościami w popularnych teleturniejach - "Koło fortuny" i "Jeden z dziesięciu".

Sylwia Spurek, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, wystosowała do TVP list, w którym wskazuje, że sposób selekcji uczestników do teleturniejów "Koło fortuny" i "Jeden z dziesięciu" jest sprzeczny z misją mediów publicznych, które mają dążyć do coraz większej aktywizacji osób niepełnosprawnych. Oto fragment pisma:

Jej elementem powinny być działania na rzecz pełnego włączania osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne. Za jego element należy uznać taką organizację programów telewizyjnych, aby mogły w nich aktywnie uczestniczyć osoby z niepełnosprawnościami. Mając zatem na względzie swoją misję, Telewizja Polska powinna podjąć wszelkie możliwe działania w tym zakresie.

Okazuje się, że do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływały dość liczne skargi od osób, których uczestnictwo w programach emitowanych w TVP zostało zablokowane. Jedna z niedopuszczonych osób opublikowała w internecie film, w którym udowadnia, że jej dysfunkcja nie utrudniłaby jej pełnoprawnego uczestnictwa w rywalizacji. Do nagrania odniosła się także przedstawicielka Rzecznika:

Po zapoznaniu się z nim należy stwierdzić, że udział tej osoby w programie był możliwy, konieczne było jedynie odpowiednie wsłuchanie się w jej wypowiedzi przez prowadzącego, innych uczestników oraz pozostałe osoby biorące udział w realizacji programu.

Sprawa została po raz pierwszy nagłośniona już rok temu. Radio ZET opisało wtedy historię 30-letniego Szymona Herbeta, któremu TVP odmówiła udziału w programie ze względu na jego wadę wymowy. W późniejszym liście do niedoszłego uczestnika redakcja "Koła fortuny" tak tłumaczyła swoją decyzję:

Dysfunkcja ta niestety uniemożliwia udział w programie. W teleturnieju "Koło fortuny" bardzo ważna jest bowiem umiejętność wyraźnej i głośnej artykulacji krótkich dźwięków, czyli spółgłosek i samogłosek, a wszystko pod presją czasu.

Tym razem w sprawę włączył się organ państwowy. Na chwilę obecną Telewizja Polska nie odniosła się do zarzutów Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. równego traktowania. Sprawą zajmuje się dział prawny TVP.

Rafał Brzozowski i Izabella Krzan o nowym "Kole fortuny"

[facebook]https://www.facebook.com/telemagazynpl/?tabs=;strona[/facebook]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn