"Korea północna według Michaela Palina." Członek grupy Monty Pythona z wizytą w Korei Północnej! [ZDJĘCIA]

Michael Palin - jeden z członków legendarnej grupy Monty Pythona - miał okazję przyjrzeć się Korei Północnej. Przygotowując program "Korea Północna według Michaela Palina", przekonał się, że w kraju brutalnego reżimu żyją ludzie, którzy mają piękne marzenia. Czego jeszcze dowiedział się Palin o tym tajemniczym, mało znanym kraju i jego mieszkańcach? Zobaczcie sami!

Multimedia

"Korea północna według Michaela Palina" - od niedzieli, 16.12.2018 o godz. 22:00 na kanale National Geographic! - sprawdź program tv

Historyczne spotkanie przywódców Korei Północnej i Południowej, Kim Dzong Una i Moon Jae-ina, było wydarzeniem komentowanym na całym świecie. Michael Palin - jeden z członków legendarnej grupy Monty Pythona - miał okazję przyjrzeć się, jak odebrano je w Korei Północnej, bo właśnie wtedy przygotowywał program o tym tajemniczym i mało poznanym kraju. Mając dostęp do rzadko odwiedzanych przez turystów miejsc, podróżnik spotkał przedstawicieli różnych środowisk i wziął udział w lokalnych wydarzeniach, które mało kto miał okazję zobaczyć.

Drugi sezon serialu o Czerwonej Planecie w listopadzie na National Geographic! [ZWIASTUN, DATA PREMIERY]Zobacz więcej

Czy może istnieć kraj owiany większą tajemnicą niż Korea Północna? To brutalna dyktatura, zdaniem wielu zdecydowana na wojnę nuklearną, dystopijna kraina parad wojskowych, represji i barbarzyńskich obozów jenieckich. Michael Palin, jeden z Monthy Pythonów, dostał unikalną możliwość wyjścia poza politykę i odwiedzenia kraju, który dwadzieścia pięć milionów ludzi nazywa domem. Przemierzył 2000 km przez odcięty od świata przez 70 lat kraj kolorowych miasteczek i niesamowitych krajobrazów. Jak przyznaje Palin, to podróż inna od jakiekolwiek, którą odbył wcześniej. Każdy jego krok był kontrolowany przez władze, dlatego pokazanie prawdziwej, ludzkiej twarzy Korei było wyjątkowo trudne. Tymczasem to bardzo ciekawe oblicze, ponieważ mieszkańcy Korei Północnej żyją nie tylko polityką. Tu mieszkają, pracują, uczą się, bawią i wychowują swoje dzieci.

Ucieczki z najlepiej strzeżonego więzienia. Gdzie oglądać? [ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Podróżnik już od momentu przekroczenia granicy czuje, że jest w miejscu innym niż wszystkie. W porównaniu z Chinami, z których przyjechał tu pociągiem, ma wrażenie, że cofnął się w czasie. Pierwszym przystankiem jest stolica kraju, Pjongjang. W zniszczonym podczas wojny koreańskiej mieście znajduje się wiele pomników Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila. Kult zmarłych przywódców jest żywy, o czym Michael może się przekonać, odwiedzając studio artystyczne Mansudae, gdzie sztuka łączy się z propagandą. Podróżnik odkrywa, że w Korei Północnej nie ma reklam – nie sprzedaje się dóbr, a jedynie idee. Z kolei podczas wizyty na południu kraju Michael Palin spotka oficera, który oprowadzi go po strefie zdemilitaryzowanej. To okazja do omówienia napiętych relacji z USA i poruszenia kwestii koreańskiego arsenału nuklearnego. Michael spędzi też dzień w gospodarstwie rolnym, by poznać realia życia w państwie, w którym braki w zaopatrzeniu są codziennością. Odwiedza też piękny region Gór Diamentowych oraz położony na północy wygasły wulkan Pektu-san.

Sir David Attenborough w ekscytującej opowieści o świecie zwierząt! [ZDJĘCIA+ZWIASTUN]Zobacz więcej

Podróżnik podczas prac nad dokumentem musiał bardzo ostrożnie dobierać słowa, by nie wpaść w kłopoty i nie skrzywdzić tych, z którymi spotkał się podczas zwiedzania Korei. Przekonał się, że w kraju brutalnego reżimu żyją ludzie, którzy mają piękne marzenia i nadspodziewaną wiedzę o świecie. Czego jeszcze dowiedział się o nich Palin? Jak czuł się w kraju, gdzie każdy jego krok śledziło sześciu urzędników?

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×