"Korea północna według Michaela Palina." Członek grupy Monty Pythona z wizytą w Korei Północnej! [ZDJĘCIA]

Sylwia Majcher
Sylwia Majcher
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Michael Palin - jeden z członków legendarnej grupy Monty Pythona - miał okazję przyjrzeć się Korei Północnej. Przygotowując program "Korea Północna według Michaela Palina", przekonał się, że w kraju brutalnego reżimu żyją ludzie, którzy mają piękne marzenia. Czego jeszcze dowiedział się Palin o tym tajemniczym, mało znanym kraju i jego mieszkańcach? Zobaczcie sami!

"Korea północna według Michaela Palina" - od niedzieli, 16.12.2018 o godz. 22:00 na kanale National Geographic! - sprawdź program tv

program tv

Historyczne spotkanie przywódców Korei Północnej i Południowej, Kim Dzong Una i Moon Jae-ina, było wydarzeniem komentowanym na całym świecie. Michael Palin - jeden z członków legendarnej grupy Monty Pythona - miał okazję przyjrzeć się, jak odebrano je w Korei Północnej, bo właśnie wtedy przygotowywał program o tym tajemniczym i mało poznanym kraju. Mając dostęp do rzadko odwiedzanych przez turystów miejsc, podróżnik spotkał przedstawicieli różnych środowisk i wziął udział w lokalnych wydarzeniach, które mało kto miał okazję zobaczyć.

Czy może istnieć kraj owiany większą tajemnicą niż Korea Północna? To brutalna dyktatura, zdaniem wielu zdecydowana na wojnę nuklearną, dystopijna kraina parad wojskowych, represji i barbarzyńskich obozów jenieckich. Michael Palin, jeden z Monthy Pythonów, dostał unikalną możliwość wyjścia poza politykę i odwiedzenia kraju, który dwadzieścia pięć milionów ludzi nazywa domem. Przemierzył 2000 km przez odcięty od świata przez 70 lat kraj kolorowych miasteczek i niesamowitych krajobrazów.
Jak przyznaje Palin, to podróż inna od jakiekolwiek, którą odbył wcześniej. Każdy jego krok był kontrolowany przez władze, dlatego pokazanie prawdziwej, ludzkiej twarzy Korei było wyjątkowo trudne. Tymczasem to bardzo ciekawe oblicze, ponieważ mieszkańcy Korei Północnej żyją nie tylko polityką. Tu mieszkają, pracują, uczą się, bawią i wychowują swoje dzieci.

Podróżnik już od momentu przekroczenia granicy czuje, że jest w miejscu innym niż wszystkie. W porównaniu z Chinami, z których przyjechał tu pociągiem, ma wrażenie, że cofnął się w czasie. Pierwszym przystankiem jest stolica kraju, Pjongjang. W zniszczonym podczas wojny koreańskiej mieście znajduje się wiele pomników Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila. Kult zmarłych przywódców jest żywy, o czym Michael może się przekonać, odwiedzając studio artystyczne Mansudae, gdzie sztuka łączy się z propagandą. Podróżnik odkrywa, że w Korei Północnej nie ma reklam – nie sprzedaje się dóbr, a jedynie idee. Z kolei podczas wizyty na południu kraju Michael Palin spotka oficera, który oprowadzi go po strefie zdemilitaryzowanej. To okazja do omówienia napiętych relacji z USA i poruszenia kwestii koreańskiego arsenału nuklearnego. Michael spędzi też dzień w gospodarstwie rolnym, by poznać realia życia w państwie, w którym braki w zaopatrzeniu są codziennością. Odwiedza też piękny region Gór Diamentowych oraz położony na północy wygasły wulkan Pektu-san.

Podróżnik podczas prac nad dokumentem musiał bardzo ostrożnie dobierać słowa, by nie wpaść w kłopoty i nie skrzywdzić tych, z którymi spotkał się podczas zwiedzania Korei. Przekonał się, że w kraju brutalnego reżimu żyją ludzie, którzy mają piękne marzenia i nadspodziewaną wiedzę o świecie. Czego jeszcze dowiedział się o nich Palin? Jak czuł się w kraju, gdzie każdy jego krok śledziło sześciu urzędników?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn