"Korona królów" odcinek 275. Dagmara Bryzek debiutuje jako Królowa Polski Jadwiga! Pasuje do tej roli?

Wielkimi krokami nadchodzi jeden z najważniejszych odcinków 3. sezonu "Korony królów". W 275. odcinku serialu jako Królowa Polski Jadwiga zadebiutuje młoda aktorka Dagmara Bryzek!

Multimedia

"Korona królów" odcinek 275 we wtorek, 29.10.2019 o godz. 18:30 w TVP1! - sprawdź program tv

W 275. odcinku serialu "Korona królów" Jadwiga przekonuje matkę by ta zgodziła się na jej natychmiastowy wyjazd do Polski. Mentor odkrywa list Jadwigi do Wilhelma, w którym mowa jest o tajemnym spotkaniu w Krakowie. Krzyżacy zdobywają Kowno, a Jagiełło chce Litwę zostawić Witoldowi. Wierzynek zaczyna szpiegować dla Gniewosza z Dalewic.

Do Wiednia docierają wieści o śmierci Katarzyny. Książę Władysław traci namiestnictwo Zobacz więcej

Jadwiga urodziła się pomiędzy 3.10.1373 a 18.2.1374 – zmarła w 1399 roku. Najmłodsza z córek Elżbiety Bośniaczki I Ludwika Węgierskiego, wnuczka królowej Elżbiety. Na dworze w Budzie odebrała staranne wykształcenie. Wysłana jako czteroletnie dziecko do Wiednia by poznać narzeczonego – Wilhelma Habsburga - i uczyć się języka oraz obyczaju. Ślub z Jagiełło wzięła gdy miała 12 lat. Od małego wychowywana, na przyszłą królową, znała swoje przeznaczenie i akceptowała je. Chociaż była wykształcona i dojrzała jak na swój wiek na początku pełniła głównie funkcje reprezentatywne. Nie była wytrawnym politykiem, ale przez panów polskich jako wnuczka Kazimierza Wielkiego traktowana jako: „pani naturalna” królestwa. Jadwiga jest pierwszą kobietą w historii Polski, która była królem. Młodo zasiadła na tronie, młodo wyszła za mąż i młodo zmarła, ale zapisała się w historii. Wiele wieków później Kościół ogłosił ją świętą. Jak radziła sobie z powinnościami króla, dziedzictwem pobożnych Piastów i uwikłanych politycznie Andegawenów? Jak radziła sobie z miłością? Zaręczona z habsburskim księciem musiała dla dobra królestwa poślubić człowieka, z którym nie łączyła ani wiara, ani wykształcenie, ani wychowanie, a jedynie wspólny cel: dobro królestwa i księstwa, które zaczęły tworzyć wspólnotę.

Dagmara Bryzek zagra królową Jadwigę! Kim jest piękna aktorka?Zobacz więcej

W rolę Jadwigi wcielać się będzie Dagmara Bryzek. Aktorka urodziła się 22 czerwca 1998 roku w Warszawie. W 2017 ukończyła Liceum Ogólnokształcące dwujęzyczne im. Narcyzy Żmichowskiej o profilu humanistyczno-teatralnym. Po liceum uczęszczała na różne zajęcia teatralne. Po rocznej przerwie dostała się do Akademii Sztuk teatralnych w Krakowie. Jest zawodową tancerką tańca towarzyskiego w 10 tańcach, posiada klasę taneczną A. Od 3 roku życia uczęszczała na zajęcia w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Romana Turczynowicza. Uprawiała taniec towarzyski oraz jazz w Egurrola Dance Studio w grupie Jazz One u Pawła Michno. Reprezentowała Polskę w tańcu towarzyskim, w federacji WDSF, w klubie Classic Dance Sport, w 10 tańcach, zarówno latynoamerykańskich, jak i standardowych. Grała w serialach, takich jak „Na Wspólnej”, „M jak Miłość”, „Przyjaciółki”, „Echo serca”. Wzięła udział w filmach fabularnych, takich jak: „Smok” Tomasza Bagińskiego, „Pitbull. Ostatni Pies” W. Pasikowskiego.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Gość (gość)

    Szału nie ma . Brak jej subtelności i błysku w oczach. Z takim talentem się rodzi a to jest takie szkolne.

    19.11.2019 15:00
  • Krzysztof Mazur (gość)

    Jebana pizda

    12.11.2019 16:24
  • stary koń (gość)

    Jadwiga jako następca tronu była koronowna na króla Polski/z ceremoniałem takim jak dla króla,którym do tego czasu byli mężczyzni/;taki przypadek miał miejsce w historii Polski jeszcze raz/Anna Jagiellonka/......"Korona"...to telenowela,a nie film historyczny;a telenowela rządzi się swoimi regułami;dużo dialogów,mało plenerów;i oprócz wydarzeń historycznych-dużo wątków obyczajowych,sensacyjno-intrygowych,czy wręcz kryminalnych-;wydarzeń domniemanych z udzialem postaci historycznych,ale czesciej postaci fikcyjnych;akcja telenoweli jest dostosowana do przeciętnego widza;ale 'Korona" przybliża jakże mało znaną historie Polski-tamtych czasów;i przynajmniej u częsci widzów obudzi zainteresowanie/nie sensacjami 'historycznymi" na poziomie alkowy/ale historią na powaznie;spekulacje na temat wyglądu,urody,wzrostu króla,królowej....czy odtwórca roli pasuje czy nie?nie bylo wtedy fotografii,a portrety-jeżeli się zachowaly-były mało podobne;opisy kronikarzy-też niezbyt precyzyjne;sam Długosz opisywał te czasy z wiadomosci pozyskanych z innych żródeł;Jadwigi nie widział!do Jagiełły był nastawiony krytycznie;jako "wspólpracownik' bp.Oleśnickiego!a tu współczesni roztrząsają sprawę "charyzmy' czy "błysku w oczach'.....nie oglądam telenowel.....ale ze względy na zainteresowania historyczne,zrobiłem wyjątek dla "Korony"...akurat przeczytałem kolejne tomy "Dziejów Polski'-Kraszewskiego/jest ich 29/a te dotyczące czasów telenoweli to "Król Chłopów" i "Semko".....jest też bardziej naukowe opracowanie prof.Wyrozumskiego"Kazimierz Wielki";natomiast czasy Ludwika Węgierskiego i bezkrólewia po jego śmierci;kwestie następstwa tronu dla jego córki;sama kwestia jej męża;rozgrywki polityczne/kandydatów było kilku;Wilhelm Habsburg czekał !!w Krakowie;Ziemowit Mazowiecki-uczestniczył w 'wojnie domowej' o tron,a Jagiełło został mężem i królem;no i przyjął chrzest;a ojcem chrzestnym był/zwolennik Habsburga?w telenoweli/książe Opolczyk!

    05.11.2019 20:08
  • Gość (gość)

    Pasuje i to jak! Piękna Jadwiga. Od początku tego sezonu czekam na nią.

    20.10.2019 21:09
  • Zofia (gość)

    Poprzedniczka? Czyli kto? Ludwik czy Bośniaczka? :D No chyba że masz na myśli Kazimierza Wielkiego. Ale czy oni mieli charyzmę w oczach... Jeśli chodzi o Żagańską to na pewno żadnego błysku nie miała w oczach.

    20.10.2019 21:08
  • Wierny fan (gość)

    Nie pasuje. Nie ma ,, tego czegoś,, w oczach co miała jej poprzedniczka. Brak charyzmy.

    20.10.2019 17:33
  • ja (gość)

    szału nie ma, przeciętna

    20.10.2019 10:04
  • Zofia (gość)

    Powtórzę jeszcze raz, bo po prostu to się w głowie nie mieści! Ludziom się po prostu nie dogodzi! Nie oglądają serialu a jak mantrę powtarzają 3 zarzuty: Jadwiga miała 12 lat jak wyszła za Jagielle, Jadwiga była wyższa od Jagiełły i Jadwiga miała blond włosy. No ludzie, to uważacie że już jako 12latka miała te 1,80 wzrostu? Dajcie spokój. Dlatego wzięto niższą aktorkę. A potem już się nie opłaca zmieniać. Jest 1 Sezon na całe życie Jadwigi. Zagrają ją 3 aktorki. To chyba wszystko w porządku, tak? Ludzie jakby sobie nie zdawali sprawy, że akcja sezonu obejmuje bardzo dużo lat. I nie da się zmieniać aktorki za każdym razem gdy zmienią się rok, bo co 4 odcinki byłaby nowa!

    20.10.2019 08:48
  • Anna (gość)

    Od razu widać że niektórzy komentują a nie oglądają serialu. To jest trzecia aktorka w roli Jadwigi! Która będzie ją grać na przestrzeni 15 lat! Jak 15 latka wyglądałaby potem w roli 20+? Przecież nikt nie będzie co kilka odcinków zmieniał aktorki. Poza tym Jadwigę zagrały już dziecięce aktorki: 7letnia Natalia Wolska i 12letnia Amelia Zawadzka. Dagmara Bryzek ma 21, więc przecież wszystko pasuje. A że niska to nie jest problem. Bo przecież gdy ją koronował miała 10 lat to jeszcze wcale nie musiała być taka wysoka. Musieliby potem zmieniać jeszcze raz aktorkę.

    20.10.2019 08:43
  • Gość (gość)

    Przecież aktorka jest bardzo młoda. 21 lat. Żadnych zmarszczek nie ma. I wcale nie jest właśnie bardzo rozpoznawalną. Zagrała kilka małych ról w serialach i tyle. Właśnie bardzo dobry wybór. Młoda aktorka.

    20.10.2019 08:39
  • Widz (gość)

    Jadwiga była wyższa od Jagiełły a tu jest odwrotnie...no i ona była dobra niewinna i mądra a tej pani nie dobrze z oczu patrzy. Brak jej dziewczęcości. Jest za stara na tę rolę to widać po twarzy że ma zmarszczki serio młodszej nie było? Ktoś tu ją wcisną napewno nie na podstawie wyglądu Jadwiga miała 12 lat. Mogli wybrać 15 łatkę a potem ją postarzeć tam jak to robią na zachodzie rekrutują w podobnym wieku a nie wzięli babkę 20+ która chce karierę zrobić po serialach gra i już ją znają w środowisku to ją tam dali do korony królów. Kurde zamiast nowe talenty młode odkrywać do tę babkę wzięli. A nóż jakaś młoda 15 stolatka miałaby szanse na karierę i okazała by się gwiazdą w grze o tron grała Arya mała dziewczynka i super sobie poradziła

    19.10.2019 20:43
  • Gość (gość)

    Jakim cudem do tej pory nie było serialu ani filmu o Jadwidze?? Taka fajna postać, ciekawa historia. Takie historie o młodych wladczyniach dobrze się sprzedają na całym świecie.

    19.10.2019 11:26
  • Anna (gość)

    Gdyby to był serial z 10-20 odcinkami na sezon i byłby o Jadwidze, byłyby z 3-4 sezony to i nie byłoby problemu by dziecko grało Jadwigę powiedzmy do koronacji, a w kolejnym sezonie byłaby dorosłą aktorka. Ale skoro tu 1 Sezon jest na Jadwigę i jest powiedzmy te około 100 odcinków po 25 minut to robi się problem.

    19.10.2019 11:24
  • Zofia (gość)

    Ludziom się po prostu nie dogodzi. Wzięli młodą aktorkę o dziecięcej urodzie i dobrze.

    19.10.2019 11:22
  • Gość (gość)

    Dokładnie! Ludzie albo narzekają, że aktorka jest za niej bo Jadwiga była wysoka i jednocześnie narzekają, że i tak jest za duża bo Jadwiga miała 10 lat jak została Królem. Jakąś decyzję trzeba podjąć. Jakby wzięli wysoka aktorkę to by jeszcze bardziej nierealistycznie wyglądała jako 10latka. A jakby tu grała młodsza aktorka to główna weszlaby bardzo późno. A ludzie nie cierpią zmian aktorów. Podjęli jedyną logiczną decyzję.

    19.10.2019 11:20
  • Anda (gość)

    Właśnie dobrze, że już będzie Dagmara Bryzek. Aktorka już dorosła ale i tak bardzo młoda, poza tym ma delikatną urodę i dziecinne rysy twarzy. I dzięki temu jedna aktorka będzie grać Jadwigę przez całe jej panowanie. Inaczej musieliby zmienić aktorkę w połowie sezonu. Byłoby bez sensu. A Jadwiga była wyrośniętą jak na swój wiek. Dlatego to był dobry pomysł by wziąć niską aktorkę tak by zagrała Jadwigę na początku panowania i potem już może grać do końca.

    19.10.2019 11:17
  • Gosc (gość)

    Rany. Przeciez gdy Jadwiga jedzie do Polski jest jeszcze młodziutka nastolatkà. Jak może być grana przez dorosłą dziewczynę ?

    19.10.2019 10:50
  • Łukasz (gość)

    Nie była wnuczka Kazimierza Wielkiego

    19.10.2019 09:49
  • Basiu (gość)

    A która aktorka w tym wieku ma " szlachetne" rysy? zobaczymy jak wypadnie,może niektórzy zmienią zdanie?😉😘

    19.10.2019 08:52
  • jiss (gość)

    Gryzł bym jak surowy boczek 😉