"Kraina OZ" wygrywa 9. "Sputnik nad Polską"!

Zakończyła się właśnie kolejna, dziewiąta już edycja festiwalu rosyjskiego kina - "Sputnik nad Polską". Laureatem tegorocznej imprezy został trzeci pełnometrażowy film Wasilija Sigariewa pt. "Kraina OZ".

Multimedia

Jury - w składzie Przewodniczący Waldemar Krzystek, Sonia Bohosiewicz i Patrycja Wanat – przyznało Grand Prix 9. „Sputnika nad Polską” filmowi „Kraina Oz” w reżyserii Wasilija Sigariewa za mistrzowskie przeniesienie na ekran spójnej, prawdziwej metafory współczesnej rosyjskiej rzeczywistości, która dodatkowo poprzez odniesienie do tytułowej Krainy Oz jest wołaniem o czystość, piękno i nadzieję.

II Nagroda trafiła do filmu „Ucieczka z Moskwabadu” Darii Połtorackiej za przejmujący, odważny obraz, który jest próbą obrony podstawowych wartości w ordynarnym, agresywnym, bezdusznym świecie, gdzie główną zasadą jest brak jakichkolwiek zasad.

III Nagrodę wręczono filmowi „Zbawienie” Iwana Wyrypajewa za dokonanie rzeczy niezwykle rzadkiej, w niebywale prawdziwy i przekonujący sposób, ukazując świętość, mistycyzm i czystość bez patosu i egzaltacji.

Jury przyznało także trzy Nagrody Specjalne za kreacje aktorskie. Tak to skomentowali jurorzy:

Odczuwamy potrzebę zwrócenia uwagi na przerażający sposób, w jaki traktowane są kobiety w Rosji, co widać praktycznie we wszystkich filmach, jakie widzieliśmy w tegorocznym konkursie. Dlatego chcemy wyróżnić 3 kreacje aktorskie kobiet silnych, mądrych, wrażliwych i odważnych, które są nadzieją tego narodu.

CZYTAJ TAKŻE:
"KLASA SPECJALNA". AGRESJA, PRZEMOC I PIERWSZA MIŁOŚĆ [RECENZJA]
"14+". ROMEO I JULIA Z ROSYJSKIEGO OSIEDLA [RECENZJA]
"FRANKOFONIA". DOSADNY KOMENTARZ DO WSPÓŁCZESNOŚCI [RECENZJA]

Nagrodę otrzymała Olga Ozołłapinia za wspaniałą kreację wnikliwie i przejmująco zbudowanej postaci matki w filmie „14+” Andrieja Zajcewa. Życzymy wszystkim matkom, aby w takiej mądrości wychowywały swoje dzieci – dodali Jurorzy, uzasadniając werdykt.

Nagroda powędrowała także do Jeleny Ladowej za stworzenie absolutnie autentycznej postaci, posiadającej niezwykłą umiejętność zaistnienia w całkowicie wykreowanym świecie w filmie „Orlean” Andrieja Proszkina.

Maria Maszkowa została wyróżniona za przenikliwą kreację wielowymiarowej postaci i precyzyjne poprowadzenie każdego wątku w filmie „Ucieczka z Moskwabadu” Darii Połtorackiej.

Nagrodę Publiczności zdobyła komedia „Chłopak z naszego cmentarza” Ilji i Antona Cziżykowych.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×