"Królewstwo niebieskie". Widowisko filmowe w reżyserii Ridleya Scotta [RECENZJA]

Wspaniałe epickie widowisko w reżyserii Ridleya Scotta z udziałem aktorskich gwiazd jak np. Orlando Bloom, Liam Neeson, Jeremy Irons, Edward Norton.

Multimedia

NASZA OCENA 8/10

Francja, rok 1184. Balian (Orlando Bloom), świetny kowal, opłakuje zmarłą żonę i dziecko, zrozpaczony bluźni Bogu, traci sens życia. Wszystko zmienia pojawienie się znakomitego rycerza, krzyżowca Godfreya z Ibelinu (Liam Neeson). Okazuje się, że jest on ojcem Baliana, który zgadza się wyruszyć razem z nim do Królestwa Jerozolimskiego. Królestwo rządzone przez trędowatego króla Baldwina IV (Edward Norton) przeżywa krótki okres pokoju i rozkwitu. Na dworze Balian poznaje Tiberiasa (Jeremy Irons), starego przyjaciela Godfreya, a zarazem doradcę Baldwina, oraz piękną księżnę Sybillę (Eva Green), w której się zakochuje. Z czasem zyskuje także sympatię króla i umacnia swoją pozycję na dworze. Zostaje jednym z najbardziej walecznych i honorowych rycerzy Jerozolimy. Tymczasem knowania Gwidona z Lusignan (Marton Csokas) wspieranego przez Reynalda z Chatillon (Brendan Gleeson) i templariuszy coraz bardziej zagrażają kruchemu pokojowi z Saladynem (Ghassan Massoud). Nadciąga kolejna wojna między krzyżowcami a muzułmanami.

Reżyser Ridley Scott specjalizuje się w filmach widowiskowych („Łowca androidów”, „1492: Wyprawa do raju”, „Gladiator”, „Helikopter w ogniu”, „Gettysburg”). Również „Królestwo niebieskie” pod względem wizualnym nie ma sobie równych. Szkoda, że film jest przy tym zbyt gładki, nazbyt uładzony, ze szkodą dla faktów historycznych.

Piotr Radecki

Ang.-niem.-hiszp. dramat historyczny 2005, reż. Ridley Scott

"Królewstwo niebieskie" w tv. Sprawdź datę emisji!

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×