"Krzyżowcy". Historia 200-letniej wojny między dwiema religiami o panowanie nad Ziemią Świętą. Serial dokumentalny już na Polsat Viasat History!

Historia wypraw krzyżowych została zapisana w zbiorowej pamięci jako opowieść o fanatyzmie religijnym, brutalności, średniowiecznych rycerzach i wojownikach dżihadu, o zamkach i królach, a także o bohaterstwie, zdradzie i poświęceniu. Sprawdźcie szczegóły dokumentalnej serii "Krzyżowcy".

Multimedia

"Krzyżowcy" - premiera w piątek, 1 lipca 2022 roku, o godzinie 21:00 na Polsat Viasat History

W trzyodcinkowej serii dokumentalnej „Krzyżowcy”, której premiera odbędzie się na kanale Polsat Viasat History w piątek, 1 lipca o 21:00, dr Thomas Asbridge, brytyjski historyk i autor, przedstawia rewolucyjną wersję powszechnie znanych wypraw krzyżowych. Asbridge ponownie analizuje wielką, średniowieczną opowieść korzystając z nowo odkrytych dowodów, liczących setki lat zapisów zeznań naocznych świadków i współczesnych relacji – zarówno ze świata chrześcijańskiego, jak i islamskiego. Program dokumentalny zrealizowany został na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej oraz Europie i ukazuje liczne miejsca związane z krzyżowcami – od Meczetu Al-Aksa w Jerozolimie po odizolowany klasztor na jednej z weneckich wysepek, odkrywając w ich archiwach rzadkie manuskrypty i artefakty.

Cyril Chauquet opowiedział nam o programie stacji Polsat Viasat Explore. Co było najtrudniejsze w tworzeniu tej serii?Zobacz więcej

Pierwszy odcinek śledzi wielką podróż pierwszych krzyżowców, którzy przemierzyli prawie pięć tysięcy kilometrów z Europy na Bliski Wschód, aby odzyskać Jerozolimę z rąk islamu. By osiągnąć swój święty cel, znosili głód, choroby i krwawe walki, a następnie rozpętali przerażającą falę barbarzyńskiej przemocy wobec swoich muzułmańskich wrogów. Dr Asbridge ujawnia, że krzyżowcy nie byli wcale niezwyciężonymi świętymi wojownikami z legend, lecz rozważali poddanie się w połowie wyprawy.

Drugi odcinek poświęcony jest trzeciej krucjacie i jej słynnym postaciom: Ryszardowi Lwie Serce, królowi Anglii i potężnemu muzułmańskiemu sułtanowi Saladynowi, jednoczycielowi islamu. Opierając się na fascynujących, archiwalnych relacjach naocznych świadków i współczesnych zapiskach, dr Asbridge tworzy wnikliwy obraz obu władców i ich zaciętej walki o Ziemię Świętą, ujawniając, jak ten konflikt prawie doprowadził do klęski Saladyna i Ryszarda oraz przyczynił się do zbudowania legend dwóch przywódców.

Fani kryminałów są w swoim żywiole! Co oglądać na Epic Drama?Zobacz więcej

Ostatni odcinek ujawnia, że wynik wielkich świętych wojen został rozstrzygnięty nie w Jerozolimie, lecz w Egipcie. Opierając się na kronikach i zapisach zeznań naocznych świadków i najnowszych dowodach archeologicznych, Asbridge dowodzi, że to przerażający wojownik niewolników z rosyjskich stepów - dziś zapomniany na Zachodzie - ostatecznie przypieczętował los krucjat.

Trzyodcinkowy program dokumentalny „Krzyżowcy”, którego premiera odbędzie się w piątek 1 lipca o 21:00, przedstawia nową interpretację tego, jak dwie potężne religie prowadziły wojnę w imię Boga. Emisja kolejnych odcinków w piątki o 21:00.

Zobacz galerię

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×