"Kształt wody". Kiedy premiera nowego filmu Guillermo del Toro? [WIDEO+ZDJĘCIA]

Magia Guillermo del Toro zabiera widzów "Kształtu wody" do innego świata, gdzie patos i dreszczyk klasycznych filmów o monstrach przeplatają się z grozą gatunku noir. Kiedy premiera "Kształtu wody" w kinach?

Multimedia

Woda przyjmuje kształt każdego naczynia, w jakim się znajdzie i chociaż ma w sobie delikatność, jest najpotężniejszą i najbardziej plastyczną siłą we wszechświecie. Podobnie jak miłość, prawda? Bez względu na to, jaki nadamy jej kształt, wciąż pozostaje miłością, czy odnosi się do mężczyzny, kobiety czy też innego stworzenia.

Nominacje ogłoszone! Polski film z szansą na Oscara! Kto powalczy o statuetki? [WIDEO+ZDJĘCIA]Zobacz więcej

"Kształt wody" to wyróżniony 13 nominacjami do Oscara, 7 nominacjami do Złotych Globów, 12 nominacjami do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) i Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji 2017 najnowszy film wizjonerskiego reżysera Guillermo del Toro. To baśń dla dorosłych, której akcja rozgrywa się u szczytu zimnej wojny w Stanach Zjednoczonych około roku 1962. Elisa (nominowana do Oscara Sally Hawkins) wiedzie monotonną, samotną egzystencję, a całą noc pracuje w pilnie strzeżonym, sekretnym laboratorium rządowym. Jej życie zmienia się na zawsze, gdy wraz z koleżanką z pracy Zeldą (nagrodzona Oscarem Octavia Spencer), odkrywają, że w laboratorium przeprowadzany jest otoczony ścisłą tajemnicą eksperyment, który zaważyć może na przyszłych losach świata.

Chciałem stworzyć piękną, elegancką historię o nadziei i odkupieniu jako antidotum na cynizm naszych czasów. Chciałem, żeby ta opowieść przybrała formę baśni, czyli świata, w którym niepozorna bohaterka spotyka na swojej drodze coś bardziej potężnego i transcendentalnego, niż wszystko, czego doświadczyła do tej pory. A potem uznałem, że świetnym pomysłem będzie przedstawić tę miłość na tle czegoś tak banalnego i złego jak nienawiść pomiędzy narodami, czyli zimnej wojny oraz nienawiść między ludźmi na tle rasowym, etnicznym, intelektualnym i płciowym.

Centralnym punktem filmu jest podróż Elisy, która z samotnej, bezradnej kobiety zmienia się w heroiczną, niejednokrotnie podejmującą ogromne ryzyko postać, tym bardziej wyjątkową, iż jej rola nie ma praktycznie żadnych kwestii mówionych. Elisa stała się niemową z powodu traumy przeżytej w dzieciństwie i porozumiewa się językiem migowym, lecz potrafi wyrazić bardzo wiele, gdy poznaje dziwne, wodne stworzenie, przetrzymywane w rządowym laboratorium, gdzie pracuje jako sprzątaczka.

"Kształt wody" łączący w sobie wiele gatunków filmowych, od wystawnych musicali po trzymający w napięciu film noir, wyraźnie nawiązuje i ożywia nieprzemijającą magię filmów o potworach, grając na naszych najbardziej prymitywnych emocjach, czyli lęku, porzuceniu i zagrożeniu, lecz także ciekawości, zachwycie i pożądaniu. W pozostałych rolach wystąpili: nominowany do Oscara Michael Shannon, nominowany do Oscara Richard Jenkins, Michael Stuhlbarg i Doug Jones. "Kształt wody" od 16 lutego w kinach!

Zobacz galerię

Te filmy dostały najwięcej nominacji do Oscarów 2018!

Komentarze

Skomentuj
  • gosc (gość)

    Bardzo słaby film. Szczerze, nie polecam.

    31.01.2018 15:20

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×