"Kwatera Hitlera". Jak wyglądało centrum władzy Hitlera? Kiedy premiera w tv? [ZDJĘCIA]

W Berlinie na ulicy Voßstraße 6 obecnie stoją bloki mieszkalne. Mało który przechodzień zdaje sobie sprawę z historii miejsca. To właśnie tu znajdowała się Nowa Kancelaria Rzeszy, centrum dowodzenia Hitlera. Sprawdź co w programie "Kwatera Hitlera".

Multimedia

"Kwatera Hitlera" piątek, 23 listopada, godz. 21:00 na National Geographic - sprawdź program tv

Centrum władzy Trzeciej Rzeszy, czyli jak wyglądała Nowa Kancelaria Rzeszy zbudowana na specjalne życzenie Adolfa Hitlera. O złowrogim i symbolicznym dziele faszystowskiej architektury. Ulica Voßstraße 6, w Berlinie. Obecnie stoją tu bloki mieszkalne. Mało, który przechodzień zdaje sobie sprawę z historii tego miejsca. To właśnie tu znajdowała się Nowa Kancelaria Rzeszy, centrum dowodzenia Adolfa Hitlera.

Pierwotnie w tej lokalizacji mieściło się Ministerstwo Sprawiedliwości. Plany nowej siedziby na polecenie Kanclerza stworzył Albert Speer, naczelny architekt Rzeszy Niemieckiej. Ich wizja była jasna: to miała być monumentalna budowla, podkreślająca wielkość panowania rasy aryjskiej. Jak stwierdził sam Hitler: "Każdy kto wejdzie do Kancelarii Rzeszy musi mieć poczucie, że stoi przed panami świata". Budynek ten miał być odzwierciedleniem nowego porządku i ambicji Führera. W 1938 roku rozpoczęto wyburzanie zabudowy pierzei przy Voßstraße.

Przy budowie pracowało siedem tysięcy robotników. Cały kompleks powstał w dziewięć miesięcy, dwa dni przed planowanym terminem oddania. Gabinet, który zajął wódz miał 27 m długości, 14,5 m szerokości i 9,75 m wysokości, co w sumie dawało prawie 400 m² powierzchni. Nad kominkiem wisiał ogromny obraz przedstawiający Bismarcka, na gigantycznym stole służącym do przeglądania map, wykonanym z jednego kawałka marmuru stał pomnik idola Hitlera _ Fryderyka II Wielkiego. Mimo ogromu pracy włożonego w zbudowanie Nowej Kancelarii, budynek był wykorzystywany sporadycznie. Ostatnie dni Hitler spędził w tzw. Führerbunker (bunkrze Führera), który znajdował się pod Starą Kancelarią Rzeszy.

W wyniku bitwy o Berlin, trwającej od 16 kwietnia do 2 maja pomiędzy Armią Czerwoną a Trzecią Rzeszą, zarówno Nowa jak i Stara Kancelaria Rzeszy zostały zniszczone. Z czerwonego marmuru znajdującego się w Sali Mozaikowej Nowej Kancelarii została stworzona elewacja stacji metra Mohrenstraße. Kremowy piaskowiec i ten sam marmur wykorzystano również do budowy pomników Żołnierzy Radzieckich w Berlinie. Dokument wzbogacony jest szczegółowymi animacjami oraz historycznym materiałem filmowym, który nigdy wcześniej nie był pokazywany.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×