"Liga Sprawiedliwości". Ekipa z Jaskini Batmana ratuje świat. Najlepszy film DCEU? [RECENZJA]

Batman, Superman, Wonder Woman, Flash, Aquaman oraz Cyborg – wszyscy w jednym filmie. Oceniamy „Ligę Sprawiedliwości” w reżyserii Zacka Snydera.

Multimedia

„Liga Sprawiedliwości” nie miała łatwo na etapie realizacji. Najpierw ciągłe zmiany scenariusza i samej koncepcji filmu, a jak już ruszyły zdjęcia, to osobista tragedia spotkała Zacka Snydera, którego na stanowisku reżysera zastąpił Joss Whedon. Następnie przyszedł czas na dokrętki, podczas których, ze swoimi problemami z formą fizyczną oraz uzależnieniem od alkoholu, walczył Ben Affleck. Na szczęście projekt udało się zamknąć, a my… otrzymaliśmy najlepszy film z serii DC Extended Universe.

No dobra, szczerze trzeba przyznać, że fabuła „Ligi Sprawiedliwości” jest szczątkowa i pretekstowa, aby ekipa z Jaskini Batmana mogła się poznać, zintegrować i przedstawić widzom. Steppenwolf co prawda zamierza zniszczyć Ziemię, ale nikt się nim za bardzo nie przejmuje, bo z lojalnym składem damy radę!, więc po co się męczyć?

"Batman v Superman: Świt sprawiedliwości". Bezcelowe starcie wkurzonego nietoperza z nielegalnym kosmigrantemZobacz więcej

Jeżeli przymkniemy oko na fabularne głupotki, to otrzymujemy dwie godziny całkiem udanej rozrywki. W końcu zrezygnowano z patosu, będącego plagą filmów DC, który zamieniono na humor. Kopia stylu Marvela? I co w związku z tym? Dzięki temu patentowi otrzymujemy żywe, żartobliwe i kąśliwe dialogi, a między bohaterami czuć chemię. Naprawdę dobrze się na nich patrzy. Na ekranie bryluje Flash (Ezra Miller), będący postacią zbudowaną na obraz i podobieństwo najnowszego Spider-Mana z obozu konkurencji, jednak to działa i wprowadza do fabuły świeżość, dynamikę oraz energię.

W swoich rolach sprawdzają się także Jason Momoa (Aquaman) i Ray Fisher (Cyborg), bo chociaż twórcy nie poświęcają im aż tyle czasu co reszcie, to i tak są w stanie zaznaczyć swoją obecność. I to do tego stopnia, że – podobnie jak w przypadku Flasha – czekam na ich solowe filmy. Ben Affleck to jeden z najlepszych Batmanów; kupuję jego wizję zmęczonego życiem miliardera, gotowego poświęcić nawet samego siebie dla wyższego dobra. Oby tak dalej.

"Wonder Woman". Dirty Diana bije NiemcówZobacz więcej

Gal Gadot jako Wonder Woman już pokazała na co ją stać i tutaj to kontynuuje, aczkolwiek zwróćcie uwagę jak bardzo reżyser polubił kadrowanie jej pośladków, szczególnie gdy skąpa spódniczka zaczyna się podwijać. Seksistowskie? Owszem. Niepotrzebne? Owszem, bo piękna izraelskiej aktorki nie trzeba podkreślać w tak prostacki sposób. I tylko ten Superman (Henry Cavill)… Jego wątek jest najbardziej nudny i irytujący. Amy Adams, czyli Lois Lane, snuje się smutna po ekranie oraz chlipie. Zresztą tak samo jak matka Clarka Kenta. Nuda!

Kolejną irytującą kwestią jest zlokalizowanie źródła zła… na terenie Rosji. Cóż za subtelna propaganda. Zresztą właśnie w wątku rosyjskiej rodziny – co prawda na chwilę, ale zawsze – wkrada się niepotrzebny patos. Rozumiem, że trzeba chronić niewinnych, pomagać cywilom, ale to zostało zrealizowano bardzo bezmyślnie.

„Liga Sprawiedliwości” jaka jest, każdy, kto oglądał, widzi. Filmowi Zacka Snydera można zarzucić wiele, ale o dziwo to pierwsza produkcja DC Extended Universe, która potrafi się bronić. Całość wygrywa swoją komiksowością, zdjęcia wyglądają intrygująco, a między postaciami nawiązała się nić porozumienia, że aż chce się ich oglądać. No i w końcu mamy humor, mamy Batmana potrafiącego rzucić – może trochę nieopatrznie – żartem oraz nowych bohaterów, pokazujących, że ich rola nie ogranicza się jedynie do bycia ozdobami na drugim planie. No i po scenach po napisach trudno nie czekać na kontynuację. Oby tylko Ben Affleck wciąż był Batmanem…

Ocena: 6/10

Krzysztof Połaski
krzysztof.polaski@telemagazyn.pl

"LIGA SPRAWIEDLIWOŚCI" W KINACH OD 17 LISTOPADA

Zobacz galerię

Recenzja została pierwotnie opublikowana 17 listopada 2017 roku.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×