"Lombard. Życie pod zastaw". Henryk Gołębiewski skończył 64 lata. Jako nastolatek zdobył serca widzów w "Podróży za jeden uśmiech"

Henryk Gołębiewski, którego widzowie pokochali, gdy był nastolatkiem, skończył 64 lata. Obecnie można go oglądać w roli Ziutka w serialu "Lombard. Życie pod zastaw". Jaka była jego aktorska droga?

Multimedia

Henryk Gołębiewski skończył 64 lata

Urodził się 15 czerwca 1956 roku w Warszawie i był najmłodszym z dziewięciorga dzieci. "W domu było biednie, chleb z wodą i cukrem się jadło, ale wesoło i zawsze pełno ludzi. Jeden drugiego pilnował, jeden drugiego bawił" - mówił Henryk Gołebiewski w wywiadzie dla "Wysokich Obcasów". Miał iść w ślady ojca i zostać malarzem pokojowym, ale życie otoczyło się zgoła inaczej.

Córka Henryka Gołębiewskiego debiutuje w serialu! Podobna do ojca?Zobacz więcej

Kiedy miał 12 lat został zauważony przez Janusza Nasfetera, twórcę kina młodzieżowego. Razem z kolegami z podwórka udał się na przesłuchania, które przeszedł tylko on. Do dziś śmieje się, że to dzięki jego wadzie wymowy. Zadebiutował w "Abel, twój brat", potem wystąpił w hitach lat 70.: "Wakacje z duchami", "Podróż za jeden uśmiech" czy "Stawiam na Tolka Banana". Widzowie go pokochali, ale kiedy sugerowano mu, że powinien iść do szkoły aktorskiej, Gołębiewski jedynie wzruszał ramionami.

Później nastąpił czas przerwy od filmu. Zajmował się wtedy remontami, pracował jako stolarz czy szklarz. Później był bez pracy, a to sprzyjało zaglądaniu do kieliszka i wciągnięciu w hazard. "Miewam chwile słabości, czasem upadałem, ale zawsze miałem siłę podnieść się z kolan, otrzepać się i iść dalej z podniesionym czołem" - mówił. W 2002 roku dostał główną rolę w filmie "Edi", która przyniosła mu Złotą Kaczkę. Obecnie regularnie występuje w serialach "Świat według Kiepskich" jako Tadeusz Bocian i "Lombard. Życie pod zastaw" jako Ziutek.

Powstała gra planszowa na podstawie serialu TV Puls! Od kiedy w sprzedaży?Zobacz więcej

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
 • Amelka (gość)

  Bardzo chcę powiedzieć że Henryk Gołębiewski jest śmieszny w " Lombard życie pod zastaw,,

  17.06.2020 10:41
 • Polka (gość)

  Dla mnie nadal świetnie gra, z małej roli potrafi zbrobić coś pięknego. Jest super Gratulacje.

  16.06.2020 20:03
 • Magda (gość)

  Dawniej z przyjemnością oglądałam Henryka natomiast teraz nie koniecznie. Życie odcisnęło piętno na jego wygłądzie zewnętrzny i to go zaszufladkowało. Przyznaję że w roli Ediego wypadł świetnie.

  15.06.2020 20:56

Dodaj komentarz

 • Trwa cisza wyborcza, dlatego komentowanie w serwisie zostało tymczasowo zablokowane. Zapraszamy do dzielenia się opiniami i komentarzami po zakończeniu ciszy

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×