"Lot nad kukułczym gniazdem". Jeden z najwybitniejszych filmów współczesnego kina [RECENZJA]

McMurphy trafia na obserwację do zakładu psychiatrycznego. Popada w konflikt z pielęgniarką, tocząc wojnę o godność ubezwłasnowolnionych pensjonariuszy. Jego działania doprowadzają do tragedii.

Multimedia

NASZA OCENA: 10/10

Powieść Kena Keseya z 1962 roku największe sukcesy święciła w okresie hippisowskiej kontestacji, gdy historię młodego zawadiaki w szpitalu psychiatrycznym odbierano jako symbol walki niezależnej jednostki z represyjnym społeczeństwem. Gdy w połowie lat 70. książka została skierowana do ekranizacji, okazało się, że dzieje McMurphy’ego, który odmienia życie pensjonariuszy zamkniętego zakładu i płaci za to najwyższą cenę, niosą jeszcze głębszy sens.

W adaptacji Miloša Formana dostrzeżono pytania o granice wolności każdego człowieka w ramach zhierarchizowanego systemu. Film, wyprodukowany przez początkującego w branży Michaela Douglasa, okazał się popisem aktorskim Jacka Nicholsona (McMurphy) i Louise Fletcher (despotyczna siostra Ratched). Oboje dostali Oscary. Obraz Formana otrzymał jeszcze statuetki za reżyserię, scenariusz i film roku. A to tylko część morza nagród.

Piotr Radecki

[sc]**WRÓĆ DO PROGRAMU TV

PRZECZYTAJ RECENZJĘ INTERNAUTY DARIUSZA**[/sc]

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×