"M jak miłość" - serial, który od 20 lat oglądają miliony Polaków. Aktorzy wspominają swoje początki. Kto z nich wychował się na planie?

W środę, 4 listopada 2020 roku mija 20 lat od emisji pierwszego odcinka najpopularniejszego serialu "M jak miłość". Sagę rodu Mostowiaków od lat oglądają miliony widzów, deklasując konkurencję. Według NAM aż 5,1 mln osób zgromadził 14 kwietnia najliczniej oglądany w tym roku odcinek serialu.

Multimedia

"M jak miłość" ma 20 lat!

Według badań Nielsena "M jak miłość" niezmiennie utrzymuje pozycję lidera wśród seriali i plasuje się w czołówce najpopularniejszych programów na rynku. Średnia widownia odcinka w 2020 r. wynosi 4,4 mln widzów, zapewniając TVP2 udziały na poziomie 29,6%. To serial o miłości, rodzinie i przyjaźni, w którym każde pokolenie znajdzie historię dla siebie - takie założenie przyjęli Ilona Łepkowska i Tadeusz Lampka, duet który stworzył najsłynniejszą, wielopokoleniową polską sagę rodzinną.

Śmierci, śluby i porwania, czyli 20 najbardziej przełomowych momentów w serialu!Zobacz więcej

Dwadzieścia lat temu serial "M jak miłość" na zawsze zmienił oblicze polskiej telewizji - to fenomen, niesłabnący do dziś. Doceniany przez widzów, otrzymał wiele prestiżowych nagród, w tym Telekamery. Został też doceniony za granicą przez rosyjską widownię.

- Gdy w sierpniu 2000 roku zaczynaliśmy zdjęcia do "M jak miłość", nikt z nas nawet w najśmielszych oczekiwaniach nie przewidywał, że doczekamy takiego jubileuszu! – wspomina Teresa Lipowska, serialowa Barbara Mostowiak. - Myśleliśmy, że ta przygoda skończy się na kilku, czy co najwyżej kilkunastu odcinkach. Z perspektywy mijających 20 lat myślę, że sukces naszego serialu wynika przede wszystkim z tego, że Polacy pokochali rodzinę Mostowiaków, która z jednej strony przeżywa zarówno radości, jak i smutki, a z drugiej – zawsze trzyma się razem. Bo o ile w prawdziwej rzeczywistości dorosłe dzieci nie mają czasu na spotkania z rodzicami i często ograniczają się tylko do rozmów przez telefon z nimi, o tyle w naszym serialu wszystkie drogi prowadzą do Grabiny. Nic nie zastąpi więzi i bliskich kontaktów rodzinnych – dodaje Teresa Lipowska.

OGLĄDAJ "M jak miłość" ONLINE w TVP VOD

  Dziś "M jak miłość" to nie tylko gwiazdorska obsada, ale marka sama w sobie i absolutny lider od dwóch dekad na pierwszym miejscu w rankingu. Uwielbiani przez Polaków Mostowiakowie wzruszają, bawią i inspirują kolejne pokolenia. Rafał Mroczek i Marcin Mroczek, od początku towarzyszyli Katarzynie Cichopek na planie. Rafał na pytanie, jakie ma pierwsze skojarzenie z "M jak miłość" odpowiada:

Drugi dom. Oczywiście nie w sensie dosłownym, tylko metaforycznym. Czuję się na planie "M jak miłość" bardzo dobrze, swojsko, bezpiecznie, pewnie, jak u siebie. W ekipie serialu są jeszcze ludzie, którzy pracują od samego początku, od dwudziestu lat. Znamy się bardzo dobrze. Ci, którzy z latami do nas dołączali, też są fajnymi ludźmi. Szanujemy się nawzajem i jesteśmy dla siebie wyrozumiali. Mimo upływającego czasu, z chęcią przychodzę na plan. Gdyby było inaczej, przełożyłoby się to od razu na ekran. Mam poczucie, że bierzemy udział w wyjątkowym przedsięwzięciu. Unikatowym na skalę polską, europejską, a nawet światową. Dwadzieścia lat to bardzo długo. Jest kilka seriali, które również są realizowane przez taki czas, ale nasz się wśród nich wyróżnia, ponieważ ma wciąż najwyższą oglądalność. Losy naszych bohaterów śledzą kolejne pokolenia widzów.

Nie wszyscy aktorzy z początkowych odcinków odeszli! Oni grają w serialu od zawszeZobacz więcej

  Marcjanna Lelek nigdy nie zapomni dnia, w którym Natalka została adoptowana przez Hankę i Marka Mostowiaków. Aktorka do dziś bardzo dobrze życzy swojej bohaterce. - Na planie "Emki" spędziłam przecież całe swoje dzieciństwo. Dorastałam, ba, wychowałam się tam! Z pełną świadomością mogę stwierdzić, że ten serial mnie ukształtował. To, jaka jestem i kim jestem, w dużym stopniu zawdzięczam wspaniałym ludziom, których spotkałam przy pracy w "M jak miłość". Dlatego cieszę się, że mogę być częścią produkcji, która niezmiennie od lat jest najchętniej oglądaną przez Polaków pozycją w programie telewizyjnym, nie dając szans konkurencji - mówi aktorka. - Historia Natalki bardzo mnie wzrusza. Już jako dziecko doskonale zdawałam sobie sprawę z tego, co przeżyła Natalka i jak ma trudno. Zawsze dobrze jej życzyłam – dodaje.

Serial "M jak miłość" jest emitowany w każdy poniedziałek i wtorek o godzinie 20.55 w TVP2 oraz jest dostępny na VOD.TVP.PL

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×