Magnolia - film, recenzja, opinie, ocena

Rozgrywająca się w ciągu jednego dnia "Magnolia" Andersona konstrukcyjnie najbliższa jest wcześniejszemu o sześć lat "Na skróty" Altmana.

Multimedia

NASZA OCENA: 4/5

To również film wykorzystujący formę mozaikową, choć połączenia między bohaterami są tu o wiele mocniej zapętlone i skomplikowane. Jest więc Claudia Gator (Melora Walters), prostytutka narkomanka, która dowiaduje się, że jej ojciec Jimmy (Phillip Walter Hall), showman i prezenter telewizyjnego quizu "Co wiedzą dzieci?", ma nieuleczalnego raka kości. Żoną Jimmy’ego jest zapatrzona w niego Rose (Melinda Dillon) uważająca go za ideał. Producentem "Co wiedzą dzieci?" jest magnat medialny Earl Partridge (Jason Robards), umierający na raka mózgu. Przy jego łóżku czuwa dużo młodsza żona Linda (Juliane Moore, grała też w "Na skróty"). Wyszła za niego dla pieniędzy, ale teraz czuje, że łączy ją z nim coś więcej - prawdziwa miłość? Ostatnim marzeniem Earla jest pogodzić się z synem Frankiem Mackeyem (Tom Cruise), gwiazdą telewizyjnych programów o sprawach męsko-damskich. Prosi więc pielęgniarza Phila (Phillip Seymour Hoffman), bo go odnalazł i sprowadził.

W latach 60. wielką gwiazdą "Co wiedzą dzieci?" był Donnie Smith (William H. Macy), dziś bezrobotny sprzedawca, spędzający wieczory w barze. Tam czasem ogląda quiz, którego współczesną, podobną do niego gwiazdą, jest genialny Stanley Spector (debiutujący Jeremy Blackman). Wydaje się, że wie wszystko, ale to nieprawda - nie wie jak zdobyć miłość ojca. A nieudacznik Rick Spector (Michael Bowen) wszystkie swoje ambicje umieścił w synu i chce, by ten za wszelką cenę stał się gwiazdą telewizji. I jest jeszcze policjant Jim Kuring (John C. Reilly), który interweniuje w sprawie zbyt głośnej muzyki, której słucha Claudia Gator. Ta wizyta zmieni jego życie...

"Magnolia" zachwyciła gęstą fakturą, a jednocześnie symbolicznymi odniesieniami (deszcz żab!). Nic dziwnego, że została obsypana nagrodami. Film dostał m.in. trzy nominacje do Oscara (aktor drugoplanowy - Tom Cruise, scenariusz oryginalny, piosenka), Paul Thomas Anderson odebrał Złotego Niedźwiedzia w Berlinie, a Tom Cruise Złoty Glob.

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×