Maraton serialu WIKINGOWIE już od 23 grudnia na HISTORY

Nieokrzesani barbarzyńcy czy pełni inwencji odkrywcy, przekonajcie się ile wiecie o legendarnych wojownikach, jakimi byli Wikingowie. Maraton serialu w grudniu na HISTORY.

Multimedia

Wikingowie są powszechnie postrzegani jako nieokrzesani barbarzyńcy parający się głównie krwawymi podbojami. Jest to jednak duże uproszczenie, byli oni bowiem nie tylko wojownikami, ale również ludem rolników, kupców i rzemieślników. Wyprawiali w się w dalekie podróże, by zdobywać nowe terytoria, osiedlać się w spokojniejszych miejscach, robić rekonesans dla kontaktów handlowych, czy wreszcie zaspokajać ciekawość. Na wybrzeżach Bałtyku zakładali osady i miasta handlowe, byli specjalistami od eksportu i importu. I choć rzeczywiście zwykli nie oszczędzać nikogo w czasie swoich najazdów, warto jednak pamiętać, że pod tym względem nie różnili się znacznie od innych społeczności. W tamtych czasach cała Europa spływała krwią.

Aby przekonać się, jak mogło wyglądać życie codzienne tej społeczności, jak wielką rolę odgrywali w niej starożytni bogowie, czym wyróżniała się ich demokracja wystarczy oglądać najnowszą produkcję Michaela Hirsta pt. "WIKINGOWIE". Ten serial bardzo rzetelnie przedstawia obraz epoki, ma dobrze skonstruowanych bohaterów, trafnie oddaje relacje między płciami czy pokoleniami oraz zależności między warstwami społecznymi - komentuje docent Wojciech Wróblewski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

"WIKINGOWIE" to dziewięcioodcinkowy serial fabularny, który przedstawia wikiński świat widziany oczyma członków tej społeczności. Serial został oparty na legendzie o Ragnarze Lodbroku (w tej roli Travis Fimmel - Bestia, The Baytown Outlaws), ciekawym świata wikingu, który stara się przełamywać wszelkie bariery, odkrywać i podbijać nowe ziemie. Ragnar - młody rolnik i głowa rodziny - jest głęboko sfrustrowany zachowawczą polityką swojego wodza, Jarla Haraldsona (w tej roli nagrodzony Złotym Globem Gabriel Byrne - In Treatment, Podejrzani, Ścieżka strachu), który każdego lata wysyła wikińskich najeźdźców na wschód, do krain zamieszkałych przez biednych Bałtów i Słowian. Jarl nie chce zaryzykować nowego kierunku wyprawy.

Maraton serialu "WIKINGOWIE" od 23 do 29 grudnia, o godz. 22.00, wyłącznie na HISTORY.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×