"Maria Skłodowska-Curie". Światowa premiera filmu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto!

Krzysztof Połaski
Krzysztof Połaski
fot. Grzegorz Hartfiel / materiały prasowe dystrybutora Kino Świat
fot. Grzegorz Hartfiel / materiały prasowe dystrybutora Kino Świat
„Maria Skłodowska-Curie” – wystawna, międzynarodowa koprodukcja o życiu słynnej polskiej noblistki – Marii Skłodowskiej-Curie, znalazła się w programie 40. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Pokaz na prestiżowej imprezie, na której – według Hollywood – „rodzą się Oscary”, będzie światową premierą wyczekiwanego obrazu. „Maria Skłodowska-Curie” zostanie zaprezentowana na festiwalu w elitarnej sekcji – „World Contemporary Cinema” („Światowe Kino Współczesne”). Uroczysta premiera obrazu w Toronto odbędzie się 9 września 2016 roku. Swoją obecność na TIFF potwierdziła już odtwórczyni głównej roli – Karolina Gruszka.

„Maria Skłodowska-Curie” to historia niezwykłej kobiety, która opuszcza ojczyznę i wyjeżdża do Francji, by rozpocząć karierę naukową. A przy tym niepowtarzalna podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków – miasta intryg, romansów, sztuki i odkryć, które zmieniały świat. W roli tytułowej występuje Karolina Gruszka. Partnerują jej m.in. Izabela Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej – siostry noblistki, Piotr Głowacki jako Albert Einstein oraz Daniel Olbrychski jako Emile Amagat – zagorzały przeciwnik Marii.

Festiwal w Toronto, gdzie odbędzie się światowa premiera „Maria Skłodowska-Curie”, uznawany jest za jeden z najważniejszych międzynarodowych festiwali filmowych na świecie – zaraz obok Cannes, Wenecji i Berlina. To tu – według Hollywood – mają „rodzić się” przyszłe Oscary. Impreza różni się od pozostałych tym, że ma charakter przeglądu, a nie konkursu. Tak jest od pierwszej edycji, która odbyła w 1976 roku. W trakcie festiwalu nie obraduje jury, jednak pokazywane produkcje mają szanse zdobyć nagrodę publiczności, nagrodę akredytowanych dziennikarzy lub stowarzyszenia krytyków międzynarodowych FIPRESCI. Właśnie tę ostatnią w 2013 roku otrzymała „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Tegoroczna edycja TIFF odbędzie się w dniach 8-18 września.

CZYTAJ TAKŻE:

„Maria Skłodowska-Curie” to nie tylko wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu naukowca, odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale przede wszystkim portret niezwykłej kobiety, która dzięki swojej inteligencji i wiedzy oraz nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. Jako pierwsza kobieta w Europie uzyskała tytuł doktora. W 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu. Była też pierwszą uczoną, która zdobyła Nobla. W dziejach tej nagrody nadal jest jedynym podwójnym laureatem, wyróżnionym w dwóch różnych dziedzinach naukowych. Film w reżyserii Marie Noëlle to jednak przede wszystkim portret Skłodowskiej-Curie, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności.

Producentem jest Pokromski Studio, firma, która ma na swoim koncie europejskie koprodukcje, m.in. polsko-niemiecki projekt „Zimowy ojciec” (2011). Koproducentami są: P’Artisan Filmproduktion (Niemcy) i Sepia Production (Francja). Projekt został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, regionalny fundusz filmowy z Krakowa: KBF – Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Łodzi: EC1 Łódź – Miasto Kultury w Łodzi.

Film powstał w międzynarodowym zespole realizacyjnym: reżyseria – Marie Noëlle (Francja), zdjęcia – Michał Englert (Polska), scenografia – Eduard Krajewski (Niemcy), kostiumy – Cristobal Pidre, Florence Scholtes (Belgia), charakteryzacja – Waldemar Pokromski, Mira Wojtczak (Polska), muzyka – Bruno Coulais (Francja). Na ekranie polskim aktorom partnerują, m.in. André Wilms („Człowiek z Hawru”) i Charles Berling („Marsz pingwinów”, „Miłość po francusku”) oraz niemieccy – Sabin Tambrea („Ludwik Szalony”) i Samuel Finzi („Flemming”). Zdjęcia były realizowane od maja do lipca 2015 w Paryżu, Brukseli, Monachium oraz w Łodzi, Krakowie i Łebie.

Dystrybutorem światowym filmu jest Film Boutique (m.in. „Wałęsa” Andrzeja Wajdy). Na polskie ekrany „Marię Skłodowską-Curie” wprowadzi firma Kino Świat.

MARIA SKŁODOWSKA-CURIE w kinach w lutym 2017 roku

Gatunek: dramat kostiumowy

Produkcja: Polska/Niemcy/Francja/Belgia 2015

Reżyseria: Marie Noëlle („Ludwik Szalony”, „Żona anarchisty”, „Trudna miłość”, „Obsession”)

Scenariusz: Marie Noëlle, Andrea Stoll

Zdjęcia: Michał Englert („body/ciało”, „Pani z przedszkola”, „Nieulotne”)

Produkcja: Marie Noëlle, Mikołaj Pokromski, Ralf Ziemmermann („Zimowy ojciec”)

Koprodukcja: P’Artisan Filmproduktion (Niemcy), Sepia Prodiction (Francja)

Obsada: Karolina Gruszka („Pani z przedszkola”, „Żywie Biełaruś!”, „Inland Empire”), Daniel Olbrychski („Salt”, „Sęp”), Izabela Kuna („Pod Mocnym Aniołem”, „Drogówka”, „Biegnij, chłopcze, biegnij”), Piotr Głowacki („Listy do M. 2”, „Bogowie”, „Disco Polo”), André Wilms („Człowiek z Hawru”), Charles Berling („Marsz pingwinów”, „Miłość po francusku”), Sabin Tambrea („Ludwig Szalony”), Samuel Finzi („Flemming”)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn