Marian Opania świętuje 80. urodziny. Takiego go nie pamiętacie!

Marian Opania to legenda polskiego kina. Artysta na swoim koncie ma wiele wspaniałych ról, które zapisały się w historii polskiej kinematografii i widzowie zapamiętają je na zawsze. Teraz Marian Opania świętuje swoje 80. urodziny, a my przypominamy jego dawne zdjęcia. Takiego go nie pamiętacie! Zobaczcie!

Multimedia

Marian Opania świętuje 80. urodziny. Takiego go nie pamiętacie!

Powiedzieć, że Marian Opania to ikona polskiej kinematografii, to tak, jakby nie powiedzieć nic. Śmiało można stwierdzić, że artysta jest jednym z najwybitniejszych polskich aktorów, a widzowie na długie lata zapamiętają jego ekranowe kreacje.

Marian Opania urodził się 1 lutego 1943 roku w Puławach. Jego ojciec był oficerem piechoty Wojska Polskiego i zginął w Powstaniu Warszawskim. W 1964 roku Marian Opania ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, ale na ekranie pojawił się już dwa lata wcześniej, gdy zagrał w filmie „Miłość dwudziestolatków" Andrzeja Wajdy. Kolejna kreacja przyszła w 1964 roku w filmie „Beata" Anny Sokołowskiej. W tym samym roku zadebiutował na scenie Teatru Klasycznego w Warszawie.

Krew, pasja i talent - to ich łączy! „W rodzinie mamy dwóch wariatów”Zobacz więcej

W 1970 roku Marian Opania otrzymał jedną z najważniejszych nagród na młodych aktorów, czyli Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. To wyróżnienie przyniosła mu rola w filmie „Sąsiedzi" Aleksandra Ścibora-Rylskiego. I się zaczęło! Kolejne głośne role Mariana Opanii to kreacje w takich filmach czy serialach jak m.in. „Czterej pancerni i pies", „Palec boży", „Człowiek z żelaza", „Matka królów", „Zmiennicy", „Piłkarski poker", „Dekalog", „Pajęczarki", „Człowiek z..." czy „Ekstradycja 3".

Inną ważną rolą w życiu Mariana Opanii była kreacja profesora Zyberta w serialu „Na dobre i na złe", która sprawiła, że widzowie na nowo pokochali aktora, a do tego do dzisiaj utożsamiają go z tą rolą i tęsknią za nim w serialu. Marian Opania do dzisiaj jest aktywny zawodowo; na razie jego filmowe CV zamykają filmy „Republika dzieci" oraz „Koniec świata, czyli Kogel Mogel 4". Przy okazji warto dodać, że w 2015 nagrał płytę z piosenkami Leonarda Cohena i Jaromira Nohavicy.

Marian Opania jako podstarzały erotoman. Poznaj nowych bohaterów i zobacz plakatZobacz więcej

Marian Opania w 1960 roku poznał swoją późniejszą żonę, Annę. Para doczekała się dwójki dzieci: Bartosza, który jest także aktorem, oraz Magdaleny. Przy okazji, wnuk Mariana Opanii, Filip Opania, także próbuje swoich sił na ekranie.

Zobaczcie, jak kiedyś wyglądał Marian Opania! Sprawdźcie naszą galerię

Zobacz galerię

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×