"Marsjanie atakują!", czyli Marsjanie chcą dopaść prezydenta [RECENZJA]

Ziemię otaczają marsjańskie statki, z których Obcy rozpoczynają bezpardonową inwazję na naszą planetę.

Multimedia

NASZA OCENA: 7/10

Do Ziemi zbliżają się setki statków z Marsa. Prezydent USA pragnie negocjować z przybyszami, a oficjalnie ogłasza, że przybywają oni w pokoju. Podczas pierwszego kontaktu okazuje się jednak, że sprawa wygląda całkiem inaczej – Marsjanie przybyli, by skolonizować naszą planetę! Wkrótce Obcy dokonują rzezi w Kongresie, potem atakują Biały Dom i próbują zabić głowę państwa. Prezydent z małżonką na szczęście chronią się w bunkrze, skąd planują dalsze działania przeciw pozaziemskiemu najeźdźcy.

Tim Burton i wszystko jasne! To nie może być zwyczajny film o ataku kosmitów na Ziemię. Po pierwsze inspirowany jest – zwłaszcza wygląd Obcych – na… serii kart kolekcjonerskich popularnych przed laty w USA. Po drugie strona wizualna wzorowane jest jednoznacznie na starych niskobudżetowych produkcjach science fiction pokazujących modną wówczas tematykę kosmicznej inwazji na naszą planetę. Jest więc trochę dziwnie i specjalnie tandetnie, ale i na efektowne batalistyczne sceny znalazło się miejsce (film kosztował 70 milionów dolarów, w roku 1996 to była naprawdę spora sumka…). Jeśli chodzi o określenie gatunku, to… jest z tym problem. Generalnie można założyć, że to czarna komedia science fiction, ale dużo tu też politycznej satyry i czystego absurdu – radosne pomieszanie z poplątaniem, tworzące specyficzny klimat, który nie każdemu może odpowiadać.

Zwariowana produkcja Burtona ma szczęście do aktorów, którzy nie tylko stawili się tutaj w imponującym składzie, ale i zagrali z przymrużeniem oka, na luzie, ewidentnie bawiąc się swymi rolami. A znaleźli się wśród nich Jack Nicholson (świetna rola prezydenta), Glenn Close (zniesmaczona Obcymi żona prezydenta), Natalie Portman, Annette Bening, Pierce Brosnan, Sarah Jessica Parker, Rod Steiger, Michael J. Fox, Jack Black czy Danny De Vito (można by jeszcze długo wymieniać…). Świetna zabawa dla kochających absurd, surrealizm i zgrywę na poziomie.

Beata Cielecka

"Marsjanie atakują" w tv - sprawdź datę emisji.

WRÓĆ DO PROGRAMU TV!

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×