"Matki, żony i kochanki". Przebojowe bohaterki lat 90-tych. Jak dziś wyglądają gwiazdy serialu?

"Matki, żony i kochanki" to jeden z najpopularniejszych polskich seriali lat 90-tych, a z pewnością najpopularniejszy wśród żeńskiej widowni. Co niedzielę gromadził przed telewizorami całe rodziny, spragnione dalszych losów bohaterek: zadumanej Wiktorii, przebojowej Hanki, rodzinnej Wandy i urokliwej Doroty. Dziś przypominamy kultową produkcję, która święciła triumfy w latach 90. Pamiętacie jeszcze te przebojowe bohaterki?

Multimedia

O serialu "Matki, żony i kochanki"

Wszystko zaczęło się w 1995 roku, kiedy TVP wystartowała z emisją serialu "Matki, żony i kochanki" w reżyserii Juliusza Machulskiego. Opera mydlana skupiająca się na losach czterech przyjaciółek świetnie odzwierciedlała życie Polek lat 90-tych, tym samym gromadząc przed telewizorami całe rodziny, spragnione dalszych losów bohaterek: zadumanej Wiktorii, przebojowej Hanki, rodzinnej Wandy i urokliwej Doroty. Dla mistrza polskiej komedii, był to pierwszy serialowy projekt, w którym nie tylko reżyserował, ale także współtworzył scenariusz razem z Pawłem Trzaską, Zdeną Sisovą i Ryszardem Zatorskim. Pierwsza seria powstała w 1995 i składała się z 12 odcinków. Ogromna popularność serialu wśród widzów sprawiła, że twórcy zdecydowali się kontynuować opowieść i tak w 1998 roku powstała druga seria, składająca się z 10 odcinków.

Grała żonę Waldka Złotopolskiego. Nie chciała żyć w blasku fleszy. Co teraz robi?Zobacz więcej

Punktem wyjścia historii przedstawionej w serialu "Matki, żony i kochanki" jest spotkanie klasowe absolwentek Wydziału Pielęgniarstwa Liceum Medycznego. W umówione miejsce docierają 3 z 4 zaprzyjaźnionych niegdyś kobiet. Tam postanawiają odwiedzić nieobecną na zebraniu- Wiktorię. Kolejne odcinki skupiają się już na dalszych losach czterech bohaterek i ich rodzin. Jesteśmy świadkami ich sukcesów zawodowych, porażek, licznych namiętności, zdrad, czy codziennych problemów rodzinnych, a to wszystko usytuowane w szalonych latach 90.

"Matki, żony i kochanki" bohaterki

Hanka (Elżbieta Zającówna) jest lekarzem - stomatologiem, żyje intensywnie i na luzie, kiedy ją poznajemy jest w trakcie rozwodu z mężem, Robertem. Ma też romans ze sporo młodszym chłopakiem. Dorota (Gabriela Kownacka) jest współwłaścicielką dobrze prosperującej firmy kosmetycznej, powodzi jej się świetnie, jest zadbana, dobrze ubrana, niezależna, ona też ma kochanka - wiele lat od niej starszego mężczyznę, artystę rzeźbiarza. Wiktoria (Anna Romantowska) dotąd nie wyszła za mąż, ale samotnie wychowuje syna - Jurka, pracuje w podwarszawskim domu kultury, żyje skromnie, musi liczyć się z każdym groszem. Wanda (Małgorzata Potocka)Jako jedyna z przyjaciółek pracuje w wyuczonym zawodzie. Typowa matka Polka, pozornie szczęśliwa, ale kiedy na jaw wychodzi romans jej męża, jej życie mocno się komplikuje.

W serialu "Matki, żony i kochanki" zagrali również m.in. Jan Englert, Paweł Wawrzecki, Ewa Gawryluk, Tomasz Stockinger, Grażyna Wolszczak, Krzysztof Stroiński, Małgorzata Kożuchowska, Jan Nowicki, Małgorzata Foremniak, czy Maria Gładkowska. Produkcja Machulskiego była przepustką do dalszej kariery dla młodej Anny Muchy czy Mateusza Damięckiego.

"Matki, żony i kochanki" wrócą po latach?

W 2015 roku w mediach pojawiła się informacja o powrocie serialu "Matki, żony i kochanki". Punktem wyjścia nowej, trzeciej serii miałby być pogrzeb serialowej Doroty, w którą wcielała się Gabriela Kownacka (aktorka zmarła w 2010 r. w wyniku choroby nowotworowej - przyp. red.). Trzy pozostałe przyjaciółki miałyby się spotkać na cmentarzu i odnowić swoją przyjaźń sprzed lat. Słuch o kontynuacji serialu "Matki, żony i kochanki" jak na razie zaginął.

Powstanie kontynuacja serialu "Matki, żony i kochanki"?Zobacz więcej

"Matki, żony i kochanki" to taki "Seks w Wielkim mieście" lat 90-tych w Polsce, przedstawiający życie typowych Polek z tamtego okresu. Perypetie czterech przyjaciółek przez 2 sezony hipnotyzowały widownie, bo tak przebojowych, świetnie reprezentujących kobiecą solidarność postaci w polskiej telewizji dawno nie było.

Dzisiaj serial "Matki, żony i kochanki" jest miłym wspomnieniem barwnych lat 90-tych, w których próbowaliśmy, najlepiej jak potrafiliśmy, gonić zachód. Kto z nas nie nuci teraz piosenki z czołówki w wykonaniu Anny Jurksztowicz, albo nie zastanawia się nad sensem niektórych dialogów. Przykład? Dziadek: Masz jakiegoś narzeczonego? Klara: Przecież jestem wegetarianką. I właśnie za to kochaliśmy ten serial.

Co myślicie o idei wskrzeszenia popularnego w latach 90-tych serialu? Chcielibyście zobaczyć, jak zmieniły się główne bohaterki po ponad 20 latach? W galerii możecie zobaczyć, jak dziś wyglądają gwiazdy serialu "Matki, żony i kochanki".

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • anna (gość)

    koniecznie ciąg dalszy-znakomity serial

    02.12.2021 10:49

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×