„Matki, żony i kochanki". Zającówna, Kownacka, Romantowska i Potocka - piękne i niezależne. Lata 90. należały do nich!

Gdy na ekranach telewizorów zadebiutował serial „Matki, żony i kochanki", nikt nie spodziewał się, że będzie to fenomen na miarę tamtej dekady. Cztery przyjaciółki, w które wcielały się największe gwiazdy lat 90.

Multimedia

"Matki, żony i kochanki" - czyli polski "Seks w wielkim mieście"

Cztery wspaniałe aktorki i plejada wspomagających je równie wielkich aktorów. Tak kiedyś robiono w Polsce seriale. Początek lat dziewięćdziesiątych, ludzie otwierają własne biznesy i bogacą się, a na tle wielkich pieniędzy i jeszcze większych uczuć stały one - Wiktoria (Anna Romantowska), Hanka (Elżbieta Zającówna), Wanda (Małgorzata Potocka) i Dorota (Gabriela Kownacka) – przyjaciółki z Wydziału Pielęgniarstwa Liceum Medycznego. Spotykają się po latach na zjeździe klasowym, lecz nieobecność Wiktorii nakłania je by sprawdzić co u dawnej przyjaciółki słychać...

Tak zaczyna się ta historia a losy bohaterek będą przeplatać się przez następne lata. Każda była inna i miała własne życie i własne problemy, bardzo często uczuciowe. W serialu poruszono wiele tematów - na tamte lata tabu, a samodzielne niezależne kobiety jako protagonistki nie zbierały pochlebnych opinii wśród krytyków. Widzowie jednak pokochali cztery przyjaciółki, a piosenka tytułowa śpiewana przez Annę Jurksztowicz była wielkim hitem.

To ona tworzyła największe, serialowe hity! Czym dzisiaj zajmuje się Ilona Łepkowska?Zobacz więcej

Romanse, zdrady i porywy serca

LosyWiktorii (Anna Romantowska) przeplatają się z losami Jerzego (Jan Englert), którego uważa za ojca swojego syna Jurka (Mateusz Damięcki). Jerzy zostawia dla niej żonę, lecz gdy okazuje się, że Jurek nie jest jego synem, odchodzi od Wiktorii.

Dorota (Gabriela Kownacka) odchodzi od męża, Michała "(Krzysztof Stroiński)", gdy na jaw wychodzi jej romans ze starszym artystą Adamem (Jan Nowicki). Ten jednak nie planuje się z kobietą związać, a ta wplątuje się w podejrzany biznes, okraszony śmiercią właściciela i długami.

Wanda (Małgorzata potocka) traci zaufanie do swojego męża, Janka (Paweł Wawrzecki), gdy na jaw wychodzi jego zdrada. Zostaje sama z trójką dzieci, jednak mimo to mu wybacza. Janek i tak odchodzi do kochanki, co wpędza Wandę w depresję. Dopiero złe wyniki badań i widmo choroby łączą ich na nowo.

Hanka - atrakcyjna kobieta, która wdaje się w romans z dużo młodszym, Filipem. Różnica wieku i niezdecydowanie Hanki sprawia, że rozstają się, ale gdy jest bliska wyjścia za mąż za innego, Filip pojawia się i odzyskuje kobietę.

O Karolinie Borkowskiej mówiła cała Polska. Popularny serial i okładka w Playboyu!Zobacz więcej

Retro zdjęcia w galerii

Zobacz galerię

"Matki, żony i kochanki" - czyli serial, który wyznaczał kierunek

Spokojnie można powiedzieć, że to dzięki takim odważnym serialom z lat 90., pokazującym wstydliwe problemy ale i zawiłość relacji, teraz mogą powstawać produkcje jak "Przyjaciółki". Mocne, wyzwolone i samodzielne kobiety, otwarte mówienie o tematach takich jak depresja, pokazywanie, że kobieta również może zdradzić, a nie być tylko ofiarą. Może mieć kochanków i zostawiać swoich partnerów i może chcieć sukcesu i umieć po niego sięgnąć - to cechy, które na pewno wyróżniają ten serial na tle wielu innych, nawet dziś.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×