"Matrix: Reaktywacja". Pierwszy z dwóch sequeli przygód Wybrańca [RECENZJA]

"Matrix" braci Wachowskich okazał się przebojem kasowym, ale również jednym z najciekawszych osiągnięć fantastyki naukowej we współczesnym kinie.

Multimedia

NASZA OCENA: 8/10

Źródeł sukcesu filmu można się doszukiwać w atrakcyjnej fabule, efektach specjalnych, scenach walk, wreszcie w wątkach filozoficznych, mitologicznych i religijnych. Jednak "Matrix" zawdzięcza powodzenie głównie intrygującemu pomysłowi wyjściowemu. Oto okazuje się, że świat, który wydaje się realny, wcale takim nie jest. To jedynie matrix - matryca wygenerowana przez komputery, które po wojnie nuklearnej przejęły władzę nad ludzkością, spychając ją do roli baterii zasilającej sztuczną, a niby prawdziwą rzeczywistość.

Ludzie znajdują się w stanie uśpienia, zanurzeni w substancji podtrzymującej życie. Walkę o wyzwolenie ludzkości podejmują: Thomas Anderson, który jako haker znany jest pod pseudonimem Neo (Keanu Reeves), tajemniczy osobnik o imieniu Morfeusz (Laurence Fishburne) i dziewczyna znająca na wylot zarówno komputery, jak i walki Wschodu - Trinity (Carrie-Anne Moss).

Bracia Wachowscy od razu zaplanowali dwa sequele filmu - "Matrix: Reaktywację" i "Matrix: Rewolucje". W "Reaktywacji" przybyło efektów specjalnych i walk, doszedł też emocjonujący pościg, pojawiło się mnóstwo nowych postaci. Punkt wyjścia jest ten sam, co w pierwszym "Matriksie": rzekoma rzeczywistość to tylko iluzja, a Neo walczy o wybawienie ludzkości spod władzy maszyn. Częściowo już się to udało: wyzwoleni przedstawiciele gatunku homo sapiens chronią się w podziemnym mieście Zion. Jednak gigantyczna Armia Maszyn i 250 tysięcy Strażników, którzy otaczają miasto, ma w niedługim czasie przypuścić na nie niszczycielski atak.

Andrzej Bukowiecki

Film s.f. USA 2003, reż. Andy i Larry Wachowscy [sc] "Matrix: Reaktywacja" w tv. Sprawdź datę emisji![/sc]

WRÓĆ DO PROGRAMU TV ====

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×