Miniseria dokumentalna „Lata 60.” w Planete+ od 2 kwietnia

Zabójstwo Kennedy’ego, aktywność Martina Luthera Kinga, narodziny telewizji oraz rock'n'rolla – tym żyli Amerykanie w latach 60. Planete+ zaprasza na dziesięcioodcinkową serię opowiadającą o jednej z najbardziej burzliwych dekad w historii Stanów Zjednoczonych.

Multimedia

Złote lata 60. miały szczególny wpływ na Stany Zjednoczone. Zdefiniowały na nowo normy społeczne i pozostawiły trwały ślad w historii kraju. Miniseria dokumentalna „Lata 60.” opowiada o zmianach społecznych, moralnych i kulturowych, które nastąpiły w USA na przestrzeni dekady.

Serię otworzy odcinek, który skoncentruje się na śledztwie prowadzonym w sprawie śmierci prezydenta J.F. Kennedy'ego. 29 listopada 1963 roku powstała specjalna komisja śledcza, która miała zbadać okoliczności zamachu w Dallas. Tzw. komisja Warrena po roku pracy opublikowała kontrowersyjny raport, w którym oświadczyła, że jedynym odpowiedzialnym za śmierć Kennedy'ego jest Lee Harvey Oswald. W drugiej odsłonie twórcy skupiają się na międzynarodowych wydarzeniach, które na przestrzeni lat 1960-1963 miały wpływ na nastroje w Stanach Zjednoczonych. Na początku lat 60. zaostrzyła się zimna wojna, miał miejsce incydent w Zatoce Świń i został zbudowany Mur Berliński. Trzeci oderwie widzów od tematów stricte politycznych. Na początku 1964 roku Ed Sullivan powiedział: „Panie i panowie, The Beatles” i już nigdy nic nie było takie samo. Amerykańska kultura i obyczaje społeczne zostały na zawsze zmienione przez czwórkę chłopaków z Liverpoolu. Czwarty odcinek opowiada o walce o równouprawnienie Afroamerykanów. Na arenę polityczną wkraczają Martin Luther King i Malcolm X, a ludzie organizują protesty - w całym kraju wybuchają zamieszki. Z ust Kinga podczas marszu na Waszyngton padają słynne słowa „Mam marzenie”. W piątym twórcy skupią się na jednej z największych miłości Amerykanów – telewizji. W 1960 roku to medium zaczęło dominować w kulturze amerykańskiej. Ludzie spędzali przed telewizorami coraz więcej czasu oglądając seriale, sport i programy informacyjne. Produkcje z lat 60., są w dużej części uznawane już za kultowe. Szóstym w kolejności tematem będzie to, w jaki sposób wojna w Wietnamie zmieniła Amerykę. Liczne konflikty społeczne, demonstracje antywojenne, pogłębiające się różnice między bogatymi i biednymi – Wietnam zebrał ogromne żniwo. Była to pierwsza wojna, którą Stany Zjednoczone przegrały. Siódmy odcinek opowie o latach 60. z perspektywy młodych ludzi, siły napędzającej liczne zmiany społeczne w kraju. Natomiast ósmy w całości poświęcony jest wydarzeniom z 1968 roku. Na ten okres przypada apogeum protestów przeciwko sytuacji w kraju: wojny w Wietnamie, sytuacji czarnych i kobiet. W przedostatnim odcinku twórcy miniserii skupiają się na początkach ruchów feministycznych i walczących o prawa środowiska LGBT. Program zakończy odcinek o rozwoju technologii i wyścigu kosmicznym pomiędzy Stanami a ZSRR. To czasy, w których komputery zmniejszyły się z rozmiaru pokoju do wielkości telewizora, zaczęły powstawać pierwsze gry video, a postęp w medycynie umożliwił ratowanie coraz większej liczby osób.

PREMIERY MINISERII „LATA 60.” W CZWARTKI, OD 2 KWIETNIA, O 21:00

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×