MTV składa hołd Nelsonowi Mandeli

Cały świat składa hołd zmarłemu Nelsonowi Mandeli. Chcąc uczcić dokonania pierwszego czarnoskórego prezydenta RPA i obrońcy praw człowieka, MTV postanowiło po raz kolejny wyemitować niekonwencjonalny dokument na jego temat.

Multimedia

Czworo młodych ludzi spotkało się z charyzmatycznym przywódcą, aby porozmawiać o kluczowych dla nich sprawach. "MEETING MANDELA: A STAYING ALIVE SPECIAL" będzie można obejrzeć już dziś o godz. 14:40.

Film powstał w rocznicę 85. urodzin prezydenta RPA. Czterej młodzi działacze z Izraela, Palestyny, Ugandy i Birmy spotkali się z laureatem pokojowej Nagrody Nobla, aby omówić istotne dla nich kwestie i poradzić się Nelsona Mandeli, w którą stronę powinny zmierzać ich działania. Rozmawiali z przywódcą między innymi o problemie HIV/AIDS, o konflikcie palestyńsko-izraelskim i dążeniu do demokratyzacji Birmy.

  • W dzisiejszym świecie młodzi ludzie muszą podejmować trudne dla nich decyzje - powiedział wówczas były prezydent RPA - to bardzo ważne, żeby otwarcie rozmawiać o HIV/AIDS, o wojnie czy o przywództwie politycznym i religijnym. Trzeba rozmawiać tak, by wiedzieli, że to od nich zależy jak będzie wyglądać przyszłość. Spotkanie tych młodych, charyzmatycznych osób, było prawdziwą przyjemnością. Nelson Mandela był jedną z najważniejszych postaci w historii - powiedziała Beyoncé Knowles, która jest narratorem w filmie - byłam bardzo podekscytowana, mogąc uczestniczyć w produkcji tego wyjątkowego dokumentu. Mam nadzieję, że widzowie na całym świecie poruszeni są historią tych wspaniałych, młodych ludzi, którzy przebyli tak długą drogę, by spotkać się z Nelsonem Mandelą.

Nelson Mandela był prezydentem Republiki Południowej Afryki oraz działaczem na rzecz praw człowieka. Uhonorowany pokojową Nagrodą Nobla, po zakończeniu swojej prezydentury, zaangażował się czynnie w sprawy społeczne, m.in. w walkę z AIDS oraz pomoc dzieciom. Najpierw fundusze na działalność pochodziły z prywatnych zasobów przywódcy, z czasem jednak noblista stworzył ruch międzynarodowy na rzecz pozyskiwania środków na projekty dziecięce. Nelson Mandela, oprócz działalności charytatywnej, zajmował się również mediacjami przy konfliktach regionalnych w Afryce.

MTV od lat udziela się prospołecznie. W 1998 roku powstała Fundacja Staying Alive, prowadząca działania profilaktyczne przeciw HIV/AIDS. Największa europejska kampania MTV EXIT, od 2003 roku zwalcza handel ludźmi, a to tylko wierzchołek góry lodowej. Na antenie stacji stale obecne są filmy i seriale, poruszające istotne dla młodzieży zagadnienia, m.in. problemy wczesnego macierzyństwa i jego konsekwencji (Licealne ciąże i Nastoletnie matki), walki z nadwagą (Pogromcy nadwagi), czy zaniżonej samooceny i chęci zmiany swojego życia (Made).

Emisja: 6 grudnia, piątek, godz. 14:40, 7 grudnia, sobota, godz. 17:30

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×