"Na pokuszenie". Perfekcyjne panie domu zapraszają na obiad [RECENZJA]

Sofia Coppola długo kazała czekać na swój nowy film, ale cierpliwość się opłaciła. I chociaż „Na pokuszenie” wychodzi z dość banalnego fabularnie punktu, to finalnie nic nie jest już takie oczywiste.

Multimedia

Zbieranie grzybów zawsze niesie za sobą jakąś nutkę niepewności. Łatwo o pomyłkę i włożenie do koszyczka zamiast smakowitego maślaczka trującego muchomora. Jeden błąd, chwila nieuwagi i tragedia gotowa. Trochę podobnie dzieje się w „Na pokuszenie”, gdzie młodziutka Amy (Oona Laurence) znajduje pod drzewem rannego i ledwo żywego żołnierza wojsk Unii, Johna (Colin Farrell).

Przystojni najemnicy nie mogą zdychać w lasach, trzeba szanować ich urodę oraz pielęgnować, dlatego John trafia do miejsca, które początkowo jawi mu się jako raj... Wszak trwa Wojna secesyjna, on zdezerterował i grozi mu stryczek, więc perspektywa wylegiwania się w żeńskiej szkole z internatem wydawała się więcej niż interesująca. Czas rozpocząć show!

Sofia Coppola od początku do końca bawi się swoim filmem, nieustannie puszczając oko do widzów. Trudno „Na pokuszenie” traktować jako produkcję zrealizowaną w stu procentach na poważnie, gdyż tym obrazem rządzi ironia wspierana przez specyficzny humor. Świetne jest to, jak Coppola ogrywa historyczne szaty swojego dzieła, czyniąc z wojny Północy z Południem USA zaledwie pretekst do opowiedzenia uniwersalnej historii o pożądaniu, manipulacji i zemście. Tak naprawdę ramy czasowe dla autorki „Bling Ring” nie mają żadnego znaczenia, gdyż ta opowieść miałaby dokładnie taki sam wydźwięk wszędzie, bez względu na czas i miejsce akcji.

„Na pokuszenie” jawi się jak rewers „Przekleństw niewinności”. O ile w swoim debiucie Coppola przyglądała się stłamszonej kobiecości, którą ze wszelkich sił chciało się zneutralizować, tak tutaj panie – mimo pozornej pruderii – mają szansę na oswobodzenie się z więzów konwenansów. Wymowa „Na pokuszenie” jest bardzo feministyczna, chociaż pewnie nie wszystkim paniom spodoba się prezentowana przez reżyserkę wizja mizdrzenia się i strojenia ekranowych bohaterek dla jedynego samca w domu.

"Podwójny kochanek". Françoisa Ozona to jeden z tych filmów, o którym myśli się jeszcze bardzo długo po seansieZobacz więcej

Tyle, że takie spojrzenie na film Coppoli jest szalenie błahe oraz jednowymiarowe, gdyż płeć Johna ma tylko pozorne znaczenie. Martha (cudowna Nicole Kidman), Edwina (Kirsten Dunst) i Alicia (Elle Fanning) chcą po prostu zostać zauważone, chcą zmiany w swoich nudnych i konwencjonalnych życiach, więc gdy na ich bezpiecznym terenie pojawia się obcy, wzbudzający zarówno strach jak i fascynację, postanawiają wykorzystać tę szansę. A ten, kto nadwyręży ich zaufanie, pozna czym jest gniew kobiety. Szach i mat.

„Na pokuszenie” uwodzi swoim obrazem. Zdjęcia, których autorem jest Philippe Le Sourd, utrzymują całość we wręcz niepokojącym spokoju, gdzie atmosfera z minuty na minutę robi się coraz gęstsza i gorętsza. W tych ciasnych oraz dusznych wnętrzach zwyczajnie musi się coś wydarzyć, a kobiecość – nie mogąca wydostać się poza bramę ogrodu – w końcu eksploduje.

Film Coppoli też jest opowiastką o kobiecej solidarności. Nic tak nie łączy, jak wspólny wróg, przez którego razem się cierpiało. Wówczas zemsta smakuje najlepiej. Ale to wszystko nie byłoby możliwe bez bezbłędnych kreacji aktorskich, a w przypadku tego tytułu nie ma mowy o żadnej pomyłce. Począwszy od uroczo bezbronnego Colina Farrella, przez zimną Nicole Kidman, po do bólu naiwną Kirsten Dunst i przerażająco pewną siebie Elle Fanning. Czapki z głów.

„Na pokuszenie” to precyzyjnie wyreżyserowany spektakl, gdzie aż kipi od emocji. Sofia Coppola doskonale prowadzi swoich aktorów, tworząc uniwersalną opowieść o sile kobiet, które są w stanie wyjść obronną ręką z każdej sytuacji. Perfekcyjne panie domu zapraszają na obiad. To będzie smakowita uczta.

Ocena: 7/10

Krzysztof Połaski
krzysztof.polaski@telemagazyn.pl

"NA POKUSZENIE" W KINACH OD 1 WRZEŚNIA

Recenzja została pierwotnie opublikowana 1 września 2017 roku.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×