"Na Wspólnej". Grażyna Wolszczak została Ambasadorką kampanii walki z depresją. Sama też była chora?

Kamila Glińska
Kamila Glińska
fot. Sylwia Dąbrowa
fot. Sylwia Dąbrowa
W dniu 2 lipca odbyła się premiera nowej kampanii "Depresja? Nie". Wzięła w niej udział Ambasadorka tej akcji Grażyna Wolszczak, eksperci w dziedzinie psychiatrii prof. Dominika Dudek i prof. Joanna Rymaszewska oraz Anna Olearczuk członkini Zarządu Fundacji eFkropka i asystentka zdrowienia m. in. depresji.

Grażyna Wolszczak Ambasadorką kampanii "Depresja? Nie"

Małgorzata Foremniak, Maria Peszek, Adele i wiele innych gwiazd otwarcie przyznało się do depresji. W Polsce cierpi na nią prawie 2 mln. osób, a na świecie 350 mln. osób! Tej choroby często nie widać. Depresja różni się bowiem od zwykłego smutku, który często jest jednym z jej objawów. Brak odczuwania przyjemności, utrata zainteresowania oraz objawy fizyczne takie jak zmęczenie, wyczerpanie, czy utrata energii, to tylko niektóre objawy depresji. Dochodzą do nich często zaburzenia snu, apetytu, spadek libido, poczucie winy i brak wiary w siebie. Chorzy nie mają często siły nawet żeby wstać z łóżka.

"Depresja największym zabójcą wśród zaburzeń psychicznych. Szacuje się, że 15 proc. osób z chorobami afektywnymi, w tym depresją, popełnia samobójstwo" - powiedziała prof. Dominika Dudek. Pierwszym krokiem w leczeniu depresji jest szczere porozmawianie z lekarzem o swoich objawach. Na początku może być to nawet lekarz rodzinny lub lekarz, u którego się regularnie badamy np. endokrynolog, kardiolog. Potem wizyta u specjalisty, czyli psychiatry. Kieruje on chorego na regularną psychoterapię i jeśli to konieczne, przepisuje odpowiednio dobrane leki.

"Żyję obok depresji już od wielu lat. Dawno temu moja najbliższa przyjaciółka zachorowała na depresję. Bardzo ukrywałyśmy to przed światem, bo temat był wstydliwy. Wtedy popełniłam wszystkie błędy, które mogłam popełnić. Oczywiście starając się jej pomóc, w dobrej wierze" - przyznała Grażyna Wolszczak na konferencji. "Mówiłam jej, że wszystko będzie dobrze zamiast pilnować jej aby regularnie chodziła do specjalisty. Fantastycznie, że coraz więcej ludzi o tym mówi. Że nawet wiele osób z pierwszych stron gazet angażuje się, przyznaje się do tej choroby i ten sposób ośmielają też inne osoby. To społeczny problem i możemy sobie pomóc" - dodała.

Depresja jest dwa razy częściej rozpoznawana u kobiet niż u mężczyzn. Kobiety częściej zwracają się do lekarzy po pomoc i podejmują leczenie. Mężczyźni mają problem by przyznać się do słabości. Musimy pamiętać, że depresja to choroba. Może dotknąć każdego niezależnie od płci, czy wieku. I jak to mówi Grażyna Wolszczak w spocie kampanii: "Nie obawiaj się mówić o tym co czujesz. Pozwól sobie pomóc". Więcej na temat tego jak zdiagnozować depresję, gdzie ją leczyć oraz jak możemy pomóc osobie bliskiej chorej znajdziemy na stronie kampanii "Depresja? Nie".

Źródło: Agencja TVN/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn