"Nadzy wśród wilków". Wstrząsająca historia małego Stefana w obozie zagłady Buchenwald [ZDJĘCIA]

Obóz koncentracyjny w Buchenwaldzie. Więzień Hans znajduje żydowskie dziecko, które zostało przemycone do obozu w walizce. Wszyscy osadzeni łączą siły, by ukryć chłopca i ocalić go od śmierci.

Multimedia

Film zrealizowany na podstawie bestsellerowej powieści niemieckiego pisarza Brunona Apitza, którego twórczość przypadła na czasy enerdowskie.

Autor był więźniem obozu koncentracyjnego Buchenwald. Wiele wątków ze swoich dramatycznych obozowych przeżyć zawarł właśnie w wydanej w 1958 roku książce "Nackt unter Wolfen", która na polskim rynku wydawniczym ukazała się pod tytułem "Nadzy wśród wilków". Wojenna powieść doczekała się pierwszych ekranizacji jeszcze w NRD, najpierw powstała wersja telewizyjna w 1960 r. , a trzy lata później kinowa, w reżyserii Franka Beyera. Premiera kolejnej telewizyjnej adaptacji głośnego dzieła Brunona Apitza odbyła się w 2015 roku.

Miejscem akcji filmu Philippa Kadelbacha jest niemiecki obóz koncentracyjny w Buchenwaldzie. W latach 1937 - 1945 w obozie więziono 250 tysięcy osób ze wszystkich krajów Europy. Trafiali tam zarówno Żydzi, Polacy, jak i niemieccy komuniści i Rosjanie. W dniu wyzwolenia pozostało jeszcze w obozie 21 tysięcy więźniów.

Akcja rozpoczyna się wczesną wiosną 1945 r., kiedy oddziały aliantów docierają do Niemiec. 3 Armia USA forsuje Ren, zajmując Darmstadt. W obozie działa grupa oporu, która szykuje powstanie przeciwko esesmanom. Do Buchenwaldu trafia również trzyletni żydowski chłopiec, którego przywiózł Polak w walizce ostatnim transportem z Auschwitz. Malca odkrywa więzień Hans Pippig i od razu decyduje, że muszą chronić małego, w przeciwnym razie czeka go pewna śmierć. Większość angażuje się w konspiracyjną działalność, choć zdają sobie sprawę, czym to grozi. Pippig ukrywa dziecko w magazynie odzieży. Chłopiec nazywa się Stefan Cyliak. Jego ojciec to adwokat z Warszawy, wraz z żoną i dwiema córkami zginął w Auschwitz. Z całej rodziny tylko małemu Stefanowi udało się przeżyć. W Buchenwald ktoś jednak zdradza tajemnicę esesmanom, którzy żądają wydania dziecka, a także przywódców tajnej organizacji. Chcą wiedzieć wszystko o planowanym przez nich powstaniu.

"Nadzy wśród wilków". Sprawdź datę emisji w telewizji

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×