Nagrody "World’s Best Tv & Films 2015" dla czterech polskich filmów!

Aż cztery filmy dokumentalne koprodukowane przez TVP – w tym trzy wyprodukowane przez TVP2 – zdobyły nagrody na tegorocznym New York Festivals! Były to zarazem jedyne polskie produkcje, które znalazły się w finale prestiżowego konkursu New York Festivals 2015, World’s Best Tv & Films 2015!

Multimedia

Wśród nagrodzonych tytułów znalazły się trzy dokumenty koprodukowane przez Dwójkę. "Kabaret śmierci” w reżyserii Andrzeja Celińskiego zdobył Złoty Medal w kategorii film dokumentalny. "Portrety wojenne” w reżyserii Cezarego Ibera, Rafała Skalskiego i Tomasza Matuszczaka otrzymały Srebrny Medal w kategorii „Historia i Społeczeństwo”. "Granatowy zeszyt” w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk otrzymał certyfikat finalisty.

Założony w 1957 The New York Festivals prowadzi sześć międzynarodowych konkursów: "Film i wideo”, "Produkcje telewizyjne”, "Produkcje radiowe”, "Reklama telewizyjna i radiowa”, "Reklama prasowa” oraz "Reklama interaktywna”.

W ścisłym finale, obok filmów TVP, znalazły się min. produkcje TVE, ABC News, Discovery Channel, CTV, WDR, BBC, CBC, ORF, ZDF, CNN, CBS, HBO i NHK. Ogółem, filmy z 50 krajów świata.

"Kabaret śmierci” w reżyserii Andrzeja Celińskiego, wyprodukowany przez Redakcję Dokumentu i Reportażu TVP2 oraz Kwieciński Film Studio, jest pełnometrażowym dokumentem fabularyzowanym, opowiadającym wojenną historię artystów żydowskiego pochodzenia, walczących o przetrwanie za pomocą jedynej dostępnej im broni – twórczości muzycznej, teatralnej i filmowej. Międzynarodowa premiera "Kabaretu śmierci” odbyła się w marcu w Montrealu na festiwalu Filmów o Sztuce FIPA 2015.

"Portrety wojenne” w reżyserii Cezarego Ibera, Rafała Skalskiego i Tomasza Matuszczaka to dedykowana do młodej widowni seria dokumentalna opowiadająca o losach bohaterów II Wojny Światowej. Seria składa się z materiałów archiwalnych, wywiadów z ekspertami oraz sekwencji fabularyzowanych: ujęć stylizowanych na kadry komiksowe gdzie żywy aktor połączony jest ze scenografią ręcznie rysowaną przez twórców komiksowych. "Granatowy zeszyt” w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej–Kurczuk powstał w oparciu o osobiste notatki Witolda Lutosławskiego. Kompozytor w swoim pamiętniku zapisywał opinie i refleksje związane z muzyką i sztuką, jak również rolą artysty we współczesnym świecie. Narratorem filmu, a zarazem autorem ścieżki muzycznej jest Leszek Możdżer. W poznaniu wewnętrznego świata Lutosławskiego pomagają mu spotkania z rodziną artysty i jego znajomymi. "Obietnica dzieciństwa” w reżyserii Ryszarda Kaczyńskiego i Piotra Morawskiego opowiada o losach pięciorga rodzeństwa, adoptowanego przez amerykańskie małżeństwo latem 1997 r. Kiedy w 1997 roku, para Amerykanów zgłosiła się do Domu Dziecka w Szklarskiej Porębie, aby adoptować znajdujące się tam rodzeństwo, wydawało się, że dla pięciorga polskich dzieci to wielka szansa na wspaniałe życie. Wszyscy sądzili, że w USA czeka na nich dostatek, miłość i szczęśliwe dzieciństwo, ale rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×